Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.10.2014 aktualizacja 01.10.2014

Studenci w Szczecinie będą tworzyli aplikacje na smartfony i tablety

Pięćdziesięciu studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będzie tworzyło aplikacje m.in. na smartfony i tablety w ramach rozpoczętego projektu współpracy biznesu ze środowiskiem akademickim.

Rozpoczęta we wtorek w Szczecinie pilotażowa edycja programu obejmie pięćdziesięciu studentów ZUT. Do ich dyspozycji będzie sala z pełnym wyposażeniem oraz oprogramowaniem do tworzenia aplikacji. Studenci dowiedzą się także, jak sobie radzić w sektorze informatyczno-technologicznym.

Jak powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, rozwijająca się, jak żadna inna w mieście, branża IT będzie potrzebowała większej liczby absolwentów wydziałów technicznych. Takie przedsięwzięcia jak to, pokazują młodym ludziom, że warto podejmować tego rodzaju kształcenie, bo jest na nie zapotrzebowanie - powiedział Krzystek.

Z kolei prorektor ds. organizacji i rozwoju ZUT prof. Ryszard Pałka podkreślał, że współpraca przyczyni się do uatrakcyjnienia programu studiów oferowanych przez uczelnię.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w szczecińskim Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które zajmuje się m.in. wspieraniem współpracy między środowiskiem akademickim i biznesowym, a także usprawnianiem transferu technologii z sektora badawczo-rozwojowego do gospodarki.

Studenci będą poznawać i programować na trzech platformach operacyjnych: Android, Tizen i SmartTV - powiedziała Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska (pomysłodawca projektu Samsung Labo). Efektem ścieżki edukacyjnej będzie zrealizowany przez studentów projekt własnej aplikacji. Może to być np. przewodnik turystyczny po Województwie Zachodniopomorskim, który będzie aktywny na tych trzech platformach - dodała Fijołek.

Studenci dowiedzą się także, jak założyć działalność gospodarczą i jak ją prowadzić. Najlepsi dostaną także szansę pracy w centrum badawczo-rozwojowych firmy.

Program obejmuje na razie pięćdziesięciu studentów ZUT, a sam kurs potrwa jeden semestr. Firma planuje jednak w przyszłości rozszerzyć działalność edukacyjną.

Zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił uwagę, że to największa firma, która uwierzyła w potencjał intelektualny regionu i zdecydowała się na działalność w Szczecinie.

PAP - Nauka w Polsce

res/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024