Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Antropolodzy z UW badają kulturę tworzoną spontanicznie

10.10.2014 Historia i kultura

Bajania Kurpiowskie – widok od strony siedziby Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. Czerwiec 2013. Fot. Eliza Siulborska

Przejawów kultury oddolnej - a więc np. świadectw, jak obywatele spontanicznie podejmują działania związane z kulturą - poszukują jeżdżąc po Polsce antropolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze chcą się m.in. dowiedzieć, skąd bierze się kultura, kto i jak ją tworzy.

Antropolodzy z UW, uczestniczący w projekcie o oddolnym tworzeniu kultury, wyjeżdżają w teren kilka razy do roku. Odwiedzają miasta, miasteczka i wsie. Rozmawiają, fotografują i filmują. Metoda etnograficzna, którą stosują, zakłada, że trzeba być blisko wydarzeń i ludzi. Przyglądają się temu, jak ludzie ze sobą współpracują, jak angażują się w działania instytucjonalne, jak powołują instytucje i jak w nich działają, wypatrując przejawów kultury oddolnej. O badaniach poinformowała w przesłanym PAP komunikacie członkini zespołu, Karolina Dudek.

 

„Każdy z nas podejmuje jakieś twórcze działania kulturowe, niekiedy w opozycji do oficjalnych działań instytucjonalnych. Sposoby uczestnictwa w kulturze jednak bardzo się zmieniają, szczególnie pod wpływem nowych mediów. Zrozumienie charakteru starych i nowych praktyk, a także dynamiki zmian jest według nas niezbędne do właściwego administrowania kulturą” – wyjaśnia koordynator projektu dr hab. Sławomir Sikora z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

 

Dr Piotr Cichocki z IEiAK UW zwraca uwagę, że kulturą oddolną mogą być "różnego rodzaju działania, które związane są z tworzeniem tożsamości indywidualnej, lokalnej, grupowej albo z konstruowaniem świata społecznego – tej scenografii, w której toczy się życie codzienne”.

 

Badane są różne typy aktywności podejmowane przez mieszkańców różnych miejsc w Polsce, między innymi lokalne wydarzenia kulturalne takie jak festiwale, święta, festyny i pikniki. „Sposoby uczestnictwa w tego rodzaju wydarzeniach i sposoby współtworzenia ich w planie społecznym są znacznie bardziej złożone i trudno je ująć za pomocą dwóch kategorii: organizatorzy i odbiorcy. Opisanie tego, jak się te relacje układają, jest właśnie jednym z celów badań” – podkreślała Magdalena Zatorska.

 

Antropolodzy interesują się także tym, jak tworzona jest historia lokalna czy jak funkcjonują domy kultury. Poza tym badają współpracę organizacji pozarządowych z lokalnymi społecznościami i instytucjami.

 

Już teraz badacze na swojej stronie (http://kulturaoddolna.pl) prowadzą blog, w którym piszą o swoich badaniach, ale głównym efektem projektu "Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze" będzie raport opublikowany w 2015 roku. Antropolodzy chcą w nim pokazać, w jaki sposób różne czynniki administracyjne, ekonomiczne, kulturowe i historyczne kształtują lokalne działania kulturotwórcze. Wskażą też typy działań, które zasługują na wsparcie instytucjonalne, i stworzą katalog dobrych praktyk.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Tagi: uw , antropologia , kultura

Piknik Witryna: Grochów, Plac Szembeka, 6 września 2014, Warszawa. Fot. Karolina J. Dudek

Dzień Sąsiada, Paca 40, warsztaty dla najmłodszych. Czerwiec 2013. Fot. Karolina J. Dudek

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi