Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
04.10.2014 aktualizacja 04.10.2014

Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie kształcił lekarzy

Studia na kierunku lekarskim uruchomi od października następnego roku akademickiego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zgodę na kształcenie wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„To historyczna chwila, pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki jest ciężar gatunkowy tej decyzji(...) Będzie ona nowym bodźcem do rozwoju wyspecjalizowanego świadczenia usług medycznych w regionie świętokrzyskim” - podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej rektor UJK prof. Jacek Semaniak, który poinformował o decyzji resortu nauki.

Starania o uruchomienie studiów lekarskich trwały w Kielcach od wielu lat – inicjatywa narodziła się jeszcze w latach 80. ub. wieku. W 2005 r. na uczelni powołano Wydział Nauk o Zdrowiu, który stał się bazą kształcenia przyszłych lekarzy. Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych mają być kliniki prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Jak przypomniał dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK prof. Stanisław Głuszek, wniosek w sprawie otwarcia kierunku lekarskiego władze uczelni wysłały do resortu nauki w marcu. Dokument opiniowała Polska Komisja Akredytacyjna, po pierwszej ocenie był uzupełniany.

Pozytywną ocenę komisja wydała na początku września. Na jej podstawie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 30 września wydało decyzję, o możliwości prowadzania studiów na kierunku lekarskim na kieleckim uniwersytecie, od roku akademickiego 2015/2016.

Władze uczelni będą wnioskowały do ministra zdrowia – określa on limity przyjęć na kierunku lekarskim – o 75 miejsc dla studentów na pierwszym roku i o 50 miejsc na studiach komercyjnych.

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa nowego gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu, a od stycznia zajęcia rozpoczną w nim studenci pozostałych kierunków prowadzonych obecnie na wydziale: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz zdrowia publicznego.

W pięciokondygnacyjnym budynku, o powierzchni ok. 6 tys. metrów kw., będzie się mieścił Zakład Anatomii Prawidłowej, zaprojektowany według ścisłych norm sanitarno-epidemiologicznych wraz z własną oczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. Znajdą się tu także nowoczesne laboratoria i prosektorium. Uczelnia unowocześniła też stary budynek wydziału.

„Mamy dobre warunki do tego, by na dobrym poziomie kształcić studentów medycyny. Stworzone są podstawy kliniczne, których absolutnie nie możemy się wstydzić. Ta baza nie ustępuje w niczym ważnym ośrodkom klinicznym w Polsce” - podkreślił prof. Głuszek.

„Chcemy wykorzystać nietypowość osadzenia kierunku lekarskiego na uniwersytecie i nadać nowy impuls współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego - gdzie jest biotechnologia, fizyka, biologia, chemia. Bo wiele rzeczy i wyzwań wiąże się z wykorzystaniem możliwości, które kryją się we współpracy na pograniczu tych kierunków i medycyny” - dodał prof. Semaniak.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.

W tym roku na pierwszy rok studiów różnych typów przyjęto tu 4,6 tys. osób. Największym powodzeniem podczas rekrutacji cieszyła się fizjoterapia (3 osoby na miejsce) oraz pielęgniarstwo i filologia angielska.

Uczelnia uruchomiła pięć nowych kierunków: bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, turystykę i rekreację, europejskie studia kulturowe i informacja w przestrzeni publicznej (dawne bibliotekoznawstwo). Najpopularniejsze z nowej oferty było bezpieczeństwo narodowe – dwie osoby starały się o miejsce, przyjęto 131 chętnych. Rekrutacja na niektóre kierunki nada trwa.

Z kolei na największej uczelni technicznej w regionie, Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie także rekrutacji jeszcze nie zakończono, studia stacjonarne pierwszego stopnia rozpoczyna ok. 1800 osób, a niestacjonarne - 450 osób. Jak podają władze uczelni, to ok. 10 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Największym powodzeniem wśród kandydatów ciszyło się budownictwo, gdzie przyjęto 400 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także informatyka oraz geodezja i kartografia. Na jedynym nowym kierunku, otwierany w tym roku przez uczelnię - wzornictwie przemysłowym - naukę rozpocznie 60 osób.

Politechnika Świętokrzyska przygotowuje się do obchodów 50. rocznicy powstania uczelni, przypadającej na czerwiec 2015 r. (PAP)

ban/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024