Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.10.2014 aktualizacja 04.10.2014

Prof. Grzegorz Opala profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Były minister zdrowia, wybitny neurolog prof. Grzegorz Opala został w piątek wyróżniony tytułem profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość towarzyszyła inauguracji 67. roku akademickiego uczelni.

„To wysokie odznaczenie jest mi szczególnie drogie, bo dostaję je od własnego środowiska, własnej uczelni” – powiedział prof. Opala. „Dziękuję Bogu, że na mojej drodze postawił tylu wspaniałych i dobrych ludzi, ta droga mogła być zrealizowana tylko dzięki nim wszystkim” – powiedział, dziękując m.in. młodszym kolegom – profesorom, którzy wnioskowali o przyznanie mu tytułu.

Jeden z wnioskodawców, prof. Marek Jasiński przypomniał drogę zawodową Grzegorza Opali. „Przez 37 lat pracy w naszej uczelni dał się poznać, jako wybitny, kreatywny uczony” – mówił podczas laudacji. Wspominał umiejętności organizacyjne profesora, który tworzył pionierskie struktury nowoczesnej klinicznej neurologii, czy współorganizował pomoc dla uwięzionych i internowanych w stanie wojennym.

„W dziedzinie aktywności społecznej i patriotycznej położył zasługi trudne do przecenienia. Tworzył i kształtował demokrację w naszym kraju. W latach 80. jeden z założycieli NSZZ Solidarność, delegat na jego pierwszy krajowy zjazd w Gdańsku. Poseł na Sejm III kadencji, a w latach 2000-2001 minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, który odważnie wprowadził zasadnicze dla naszego kraju reformy” – mówił podczas laudacji prof. Jasiński.

Nie pominął też pasji sportowej prof. Opali, który z sukcesami trenował koszykówkę. „Mówił nam, że sport nauczył go przegrywać, a jedyną odpowiedzią na to było: więcej treningów, więcej pracy. To tak aktualne dla nas – lekarzy, i dla nas - Polaków” – podkreślił.

B. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek powiedział w odtworzonym podczas uroczystości wystąpieniu, że Opala był zawsze człowiekiem odpowiedzialnym i odważnym, a jego działania - zawsze nakierowane na dobro publiczne. Jako „człowieka honoru” określił go metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Główne kierunki pracy naukowej prof. Opali dotyczyły choroby Parkinsona, zespołów otępiennych oraz udarów mózgu. Podczas piątkowej uroczystości wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Choroby mózgu w starzejącym się społeczeństwie. Czy jesteśmy przygotowani?”.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Przemysław Jałowiecki podkreślił podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego, że uczelnia nie odczuwa na razie skutków niżu demograficznego – w tym roku do rekrutacji przystąpiło ponad 14,5 tys. kandydatów. O jedno miejsce na kierunku lekarskim ubiegało się blisko 13 kandydatów, a na lekarsko-dentystycznym – ponad 30. Zaznaczył, że choć podstawowe cele szkolnictwa wyższego – prowadzenie badań naukowych, kształcenie studentów, kształtowanie postaw obywatelskich – pozostają niezmienne, to zmieniające się otoczenie wymusza konieczność ewolucji w funkcjonowaniu uczelni.

„Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że uczelnie są poddawane coraz silniejszej presji ze strony otoczenia rządowo-samorządowego i biznesowego, aby lepiej niż dotychczas tworzyć, przekazywać i wykorzystywać wiedzę. Obecnie coraz częściej wymaga się od nas służenia potrzebom rynku pracy i gospodarki. Uczelnie nie są już wyłącznie szkołami wyższymi, lecz stają się przedsiębiorstwami, które dla utrzymania swojej pozycji muszą podejmować wyzwania otoczenia. Realizując je, zobowiązani jesteśmy do zachowania podstawowych wartości akademickich jak prawda, wolność badań naukowych, wolność nauczania oraz autonomia uczelni” – powiedział prof. Jałowiecki.

Poinformował o oddanych do użytku nowych inwestycjach uczelni – powstałym kosztem 5 mln zł Zakładzie Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu, który będzie służyć m.in. osobom niepełnosprawnym, oraz o Centrum Dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu – inwestycji za 11 mln zł.

Naukę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczyna 10 tys. studentów, w tym ponad 2,8 tys. na pierwszym roku. Uczelnia kształci ich na 5 wydziałach, mieszczących się w Katowicach, Sosnowcu, Bytomiu i Zabrzu. Jest też organem prowadzącym 6 szpitali w regionie. (PAP)

lun/ mki/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024