Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
04.10.2014 aktualizacja 04.10.2014

Politechnika Krakowska obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia

Politechnika Krakowska rozpoczęła obchody jubileuszu 70-lecia istnienia, przebiegające pod hasłem „Nauka-Innowacje-Kształcenie–Ekologia”. Podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego rektor uczelni ocenił, że w każdym z tych obszarów uczelnia ma swoje osiągnięcia oraz nowe zadania.

„Mamy atuty w konkurencji na rynku edukacyjnym. Zapotrzebowanie na specjalistów o wykształceniu technicznym jest i wierzymy, że pozostanie, a my kształcimy dobrych inżynierów. Nasi wychowankowie łatwo znajdują pracę w zawodzie, dobrze zarabiają i szybko awansują” - zaznaczył rektor uczelni, prof. Kazimierz Furtak.

W swoim przemówieniu podczas uroczystości zwrócił uwagę na konieczność dalekowzrocznego obserwowania sytuacji na rynku pracy oraz podejmowania szybkich decyzji i zmian bez ulegania modom. Wspomniał również o potrzebie odważniejszego zabiegania o kandydatów z zagranicy i poszerzenia oferty studiów w języku angielskim.

Rektor przytoczył najnowsze badania losów absolwentów, z którego wynika, że po roku od chwili obrony pracy dyplomowej pracuje 91 proc. absolwentów uczelni. Ponad 30 proc. studentów Politechniki Krakowskiej ma pracę już w trakcie studiów.

W rozpoczynającym się roku akademickim PK uruchomiła wszystkie kierunki studiów stacjonarnych; na studia pierwszego stopnia przyjęto ponad 3,8 tys. studentów. W sumie w krakowskiej uczelni studiuje obecnie około 18 tys. osób.

Główna część obchodów jubileuszu odbędzie się wiosną 2015 roku. Zaplanowano wtedy koncert jubileuszowy w Filharmonii Krakowskiej, święto szkoły połączone z okolicznościową akademią w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, forum gospodarczym, międzynarodową konferencją naukową i dniem otwartych drzwi w uczelni. Politechnika Krakowska będzie też gospodarzem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. (PAP)

jep/ rgr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024