Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
08.10.2014 aktualizacja 08.10.2014

Prof. Porowski: Nobel jest docenieniem wagi badań nad azotkiem galu

Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki pokazuje, jak ważne są badania nad azotkiem galu, które są specjalnością Polaków - komentuje w rozmowie z PAP prof. Sylwester Porowski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie.

We wtorek w Sztokholmie ogłoszono, że Nagrodę Nobla z fizyki otrzymają w tym roku Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. Opracowali oni wydajną diodę emitującą niebieskie światło.

Prof. Sylwester Porowski z Instytutu Wysokich Ciśnień w Warszawie w rozmowie z PAP skomentował: "Bardzo nas cieszy, że nagroda ta trafiła do naszych kolegów, których spotykamy kilka razy do roku".

Fizyk przypomniał, że dzięki pracom noblistów rozwinął się ogromny rynek nowej generacji źródeł światła, opartych o diody i lasery. "Ich wykorzystanie pozwala na prawie bezpośrednią zamianę energii elektrycznej na światło, co w skali światowej prowadzić będzie do ogromnej oszczędności energii" - wyjaśnia badacz i dodaje, że diody i lasery produkowane są z użyciem półprzewodnika - azotku galu (GaN).

Dodał, że w oparciu o badania noblistów rozwinął się ogromny przemysł. "Azotek galu jest drugim półprzewodnikiem po dominującym ciągle krzemie" - dodał badacz. Zaznaczył, że Polska należy do czterech krajów - obok USA, Japonii i Niemiec - które mają najlepiej rozwiniętą technologię wytwarzania azotku galu. "Przewiduje się, że azotek galu może w XXI wieku odegrać rolę równie ważną jak ta, którą odegrał krzem w drugiej połowie XX wieku" - dodał naukowiec.

"To, że azotek galu jest wspaniałym półprzewodnikiem, wiadomo od jakichś 50 lat. Pod wieloma względami materiał ten jest podobny do diamentu. Azotek galu nie występuje jednak w przyrodzie i trudno go uzyskać w postaci monokryształu w laboratorium. Pierwsze kryształy uzyskano w Polsce. My cały nacisk położyliśmy na to, by wytworzyć idealny kryształ. Nobliści tymczasem pogodzili się z tym, że azotek galu ma wiele defektów i wykorzystali go do produkcji diod świecących. To niewątpliwie ich wielkie osiągnięcie. Pojawienie się jednak opracowanych w Polsce kryształów azotku galu znacznie przyspieszyło rozwój badań nad diodami i laserami" - skomentował prof. Porowski.

Prof. Sylwester Porowski za swoje badania nad azotkiem galu otrzymał w 2013 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk chemicznych i o materiałach. Badacz opracował metodę uzyskiwania metodą wysokociśnieniową bardzo wysokiej jakości kryształów azotku galu. (PAP)

lt/ mrt/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024