Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
09.10.2014 aktualizacja 09.10.2014

Inauguracja roku akademickiego 2014/15 na Politechnice Białostockiej

Zakończenie budowy centrum badań nad zieloną energią, konstruowanie łazików marsjańskich oraz umiędzynarodowienie uczelni - to plany Politechniki Białostockiej, która w środę zainaugurowała rok akademicki 2014/15.

Politechnika Białostocka (PB) jest największą uczelnią techniczną w regionie. Kształci się w niej obecnie 12 tys. studentów na 22 kierunkach.

Od września uczelnia promuje się hasłem "Uczelnia kosmicznych możliwości". Inspiracją są studenci - twórcy kolejnych robotów marsjańskich, którzy już trzy razy wygrali zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

Jak powiedział rektor PB, prof. Lech Dzienis, uczelnia chce kontynuować konstruowanie robotów w kolejnych latach. Mówił, że to bardzo cieszy, iż studenci chcą się rozwijać w tym kierunku i podejmują takie działania. Dodał, że na budowę kolejnych łazików uczelnia pozyskała ministerialne granty.

Uczelnia chce się też rozwijać badania nad energią odnawialną. W przyszłym roku otwarte zostanie centrum "INNO-EKO-TECH" Politechniki Białostockiej, w którym będą prowadzone badania naukowe nad zieloną energią i energooszczędnym budownictwem. To jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych przez uczelnię, jej budowa dofinansowana jest ze środków unijnych w wysokości 87,6 mln zł, a wartość całego projektu wynosi ponad 88 mln zł.

W związku z powstaniem centrum Politechnika Białostocka uruchomiła w ubiegłym roku kierunek biotechnologię, a w tym dwa nowe - ekoinżynierię i ekoenergetykę. Zdaniem Dzienisa, nabór na te kierunki się udał; jest też zadowolony, że zgłosiła się wystarczająca liczba studentów, by rozpocząć zajęcia. Rektor mówił wcześniej PAP, że są to przyszłościowe kierunki, a ich absolwenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w zakładach produkujących urządzenia do wytwarzania energii czy przy wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych związanych z energią odnawialną.

Budowa centrum to nie jedyne działania uczelni związane z badaniami nad alternatywnymi źródłami energii. W ramach innych projektów na terenie uczelni postawiono wiatraki, a jednym z jej budynków zamontowano kolektory słoneczne.

W umiędzynarodowieniu uczelni ma pomóc powstanie w Białymstoku Instytutu Konfucjusza - centrum kultury i języka chińskiego, umożliwiające łączenie edukacji i biznesu obu krajów. W tym zakresie Politechnika Białostocka współpracuje z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Europejsko-Azjatycką Fundacją Edukacji Biznesowej. Politechnika z pomocą partnerów z Chin planuje opracowanie wspólnych programów naukowych i edukacyjnych, które umożliwią wymianę studentów oraz wspólne badania naukowe.

Politechnika jest też pomysłodawcą programu stypendialnego "Odkrywcy diamentów", który umożliwia i ułatwia najbardziej utalentowanym młodym ludziom z regionu rozwój swoich umiejętności. W tym roku akademickim naukę na uczelni rozpoczęło w ramach tego programu trzech tegorocznych maturzystów. (PAP)

swi/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024