Strona główna Aktualności
Uczelnie

W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki

10.10.2014 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki

Laureaci Nagrody Narodowego Centrum Nauki: w dziedzinie nauk humanistycznych prof. Marcin Miłkowski (C), w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych prof. Michał Horodecki (P), w dziedzinie nauk o życiu prof. Janusz Bujnicki (L). Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 09.10.2014

Profesorowie: Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski zostali tegorocznymi laureatami nagród przyznawanych młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) . Wyróżnienia wręczono w czwartek w Krakowie.

Zdobywca nagrody NCN, o którą może się starać każdy naukowiec poniżej 40. roku, otrzymuje 50 tys. zł. Wyróżnienie jest przyznawane za największe osiągnięcie naukowe (a nie za całokształt) dokonane w ramach badań podstawowych.

 

Nagrody przyznano w trzech odrębnych kategoriach, a ceremonia odbyła się w krakowskiej galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach.

 

NCN przyznało swoje wyróżnienia po raz drugi. "To jest nagroda pieniężna, ale przede wszystkim - to nagroda, które daje prestiż. Jest uzupełnieniem całego systemu grantów, które oferuje naukowcom Narodowe Centrum Nauki" - powiedział PAP prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor NCN. Jak wyjaśnił, przyznawane kwoty mogą być przez zwycięzców wykorzystane na dowolny cel.

 

W dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce zwyciężył prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Wyróżniono go za zaproponowanie obliczeniowej teorii umysłu, której tezy opublikował w pracy opublikowanej przez prestiżowe wydawnictwo amerykańskie MIT Press.

 

Filozof z IFiS PAN podkreśla, że od wieku 14 lat pasjonują go pytania dotyczące mechanizmów działania ludzkiego umysłu. "W swojej pracy chciałbym wytłumaczyć, co to znaczy, że nasz umysł jest dosłownie rodzajem komputera, czyli dosłownie przetwarza informacje" - powiedział PAP Miłkowski.

 

W dziedzinie nauk o życiu nagrodzony został prof. Janusz Bujnicki, pracujący w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej za m.in. opracowanie nowatorskich metod bioinformatycznych do badań kompleksów białek z RNA.

 

Zrozumienie struktury cząsteczek RNA może pomóc w sporządzeniu nowych leków i nowych narzędzi biotechnologicznych. "Moim marzeniem jako naukowca jest dokonać wielkiego odkrycia albo wynaleźć coś bardzo ważnego, co może się stać użyteczne dla wszystkich ludzi na świecie” - podkreślił Bujnicki.

 

Laureatem w trzeciej kategorii - nauk ścisłych i technicznych - został prof. Michał Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jury doceniło go za "odkrycie stanów kwantowych o splątaniu związanym oraz zbadanie nieaddytywności pojemności kanałów kwantowych". "W mojej pracy najbardziej cieszy to, że to są podstawy mechaniki kwantowej, tak naprawdę podstawy fizyki" - zaznaczył zwycięzca.

 

Laureaci oprócz nagród pieniężnych otrzymali pamiątkowe stalowe statuetki w kształcie - w zależności od reprezentowanej przez siebie dziedziny - kuli (humanistyka), sześcianu (nauki o życiu) i ostrosłupa (nauki ścisłe).

 

Jak podkreślają organizatorzy, nagrody pieniężne zostały ufundowane w całości przez trzy prywatne firmy: Adamed, EDF Polska i Meble Vox. "Jest dla nas szczególnie ważne, że po raz pierwszy (w historii nagrody NCN) prywatny kapitał zaangażował się we wsparcie badań podstawowych. Badań, które do korzyści finansowej prowadzić mogą, ale nie muszą" - zaznaczył przewodniczący Rady NCN, prof. Michał Karoński.

 

Patronat honorowy nad nagrodami NCN sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest partnerem medialnym tego wyróżnienia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szl/ dym/ agt/

Profesor Michał Horodecki - laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2014 w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 9.10.2014

Profesor Marcin Miłkowski - laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2014 w dziedzinie nauk humanistycznych. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 9.10.2014

Profesor Janusz Bujnicki - laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2014 w dziedzinie nauk o życiu. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 9.10.2014

Podziel się
Ocena: 1 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi