Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.10.2014 aktualizacja 11.10.2014

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku

Uniwersytet w Białymstoku zainaugurował w piątek rok akademicki 2014/15 w nowym kampusie tej największej w regionie publicznej uczelni. Naukę rozpoczyna ok. 14,5 tys. studentów.

Kampus jest największą inwestycją w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Fundusze pochodzą w dużej części ze środków unijnych: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W miasteczku akademickim o powierzchni 30 ha swoje siedziby znalazły: Wydział Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, Instytuty Chemii i Biologii (w tym Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze) oraz Wydział Fizyki. Powstało także Uniwersyteckie Centrum Kultury, a w nim sala koncertowa i kawiarnia.

Powstanie kampusu to historyczny moment w dziejach uczelni - powiedział w piątek dziennikarzom rektor UwB, prof. Leonard Etel. Dodał, że kampus wpisuje się w strategię rozwoju uczelni. "Nigdy nie mieliśmy takiego miejsca, w którym koncentrowałoby się nasze życie naukowe i studenckie" - mówił.

W kampusie, gdzie odbyła się uroczystość inauguracji i gdzie prowadzone są już zajęcia, trwa jeszcze wyposażanie laboratoriów i sal w specjalistyczną aparaturę. Jego otwarcie nastąpi na wiosnę. Etel mówił, że oddanie kampusu w całości do użytku to jedno z wyzwań na ten rok akademicki.

Rektor zapowiedział, że w tym roku akademickim będzie się starał zdobyć nowe uprawnienia nadawania tytułu doktora z matematyki czy zarządzania, a także kolejnych uprawnień habilitacyjnych. Jego zdaniem ważne jest też zdobywanie coraz więcej liczby grantów na badania.

Dodał, że w ubiegłym roku akademickim naukowcy UwB pozyskali najwięcej grantów w regionie. Podkreślił, że jest z tego zadowolony, ale żeby uczelnia mogła się rozwijać, musi zdobywać coraz to nowe granty. W opinii rektora uczelnia musi być aktywna nie tylko naukowo, ale też organizacyjnie i szukać możliwości zdobycia środków na badania.

Od tego roku akademickiego możliwe jest uzyskanie tytułu magistra po studiach w filii UwB w Wilnie na Litwie, prowadzącej wydział ekonomiczno-informatyczny. Naukę kilka dni temu rozpoczęło tam 450 studentów. To ważne, aby umożliwiać studiowanie w ojczystym języku Polakom poza granicami kraju, w tym przypadku mniejszości polskiej na Litwie - zaznaczył Etel.

W ubiegłym roku akademickim z inicjatywy Uniwersytetu w Białymstoku zawiązano Sieć Uniwersytetów Pogranicza, która łącznie z białostocką uczelnią skupia 10 uniwersytetów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Celem konsorcjum jest bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni. Etel zapowiedział, że w tym roku akademickim ma rozpocząć się wymiana nauczycieli akademickich między uczelniami, rozpocznie się też wymiana studentów.

W związku z przeprowadzką do kampusu, uczelnia zaczęła wyprzedawać nieruchomości, w których dotychczas mieściły się przeniesione wydziały. Kupnem biblioteki uniwersyteckiej i przylegającego do niej budynku rektoratu zainteresowane są władze województwa podlaskiego. Sejmik województwa ma podjąć niebawem decyzję, czy chce nabyć te nieruchomości.

Rektor wskazał, że zdobyte w ten sposób pieniądze pozwolą na dalszy rozwój uczelni. W planach jest wybudowanie w kampusie budynków, w których znalazłyby się wydziały historyczno-socjologiczny oraz filologiczny, a także nowoczesna biblioteka. Dodał, że rozpoczęły się już prace koncepcyjne nad rozbudową kampusu.

Uniwersytet w Białymstoku to osiem wydziałów w Białymstoku oraz filia uczelni w Wilnie. W ofercie uczelni na nowy rok akademicki znalazło się 27 kierunków. Uczelnia zatrudnia blisko 830 nauczycieli akademickich, z których prawie 240 to samodzielni pracownicy naukowi. UwB ma pięć uprawnień habilitacyjnych oraz 10 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.

PAP -  Nauka w Polsce

swi/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024