Strona główna Aktualności
Uczelnie

Minister nauki: warto być naukowcem

13.10.2014 Uczelnie

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, podczas inauguracji kampanii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Zawód naukowiec" na Politechnice Warszawskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka 11.10.2014

O tym, że warto być naukowcem i o tym że bez nauki Polska nie wejdzie na nowy poziom rozwoju cywilizacyjnego - mówiła w sobotę szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska na spotkaniu z młodymi naukowcami podczas inauguracji kampanii "Zawód naukowiec".

"Warto być naukowcem, bo naukowiec odkrywa zupełnie nowe obszary myślenia, nowe idee, to osoba, która czuje, że dokonuje wielkich rzeczy, ale też zaspokaja swoją ciekawość" - mówiła dziennikarzom minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

 

Podczas sobotniego spotkania z młodymi badaczami wyjaśniła, że celem kampanii „Zawód naukowiec” prowadzonej przez jej resort jest przekonanie młodych ludzi, że warto pracować w nauce, na uczelniach i że bycie badaczem to coś szalenie ekscytującego. Resort nauki chce poprzez swoją kampanię zwrócić uwagę na to, że nauka musi być motorem rozwoju Polski. „Musimy przekonać polityków, przedsiębiorców, że bez nauki Polska nie wejdzie na nowy poziom rozwoju” - mówiła podczas spotkania minister. Dodała, że to nauka jest w centrum wszystkich najważniejszych procesów, które dzieją się w kraju i że tylko te kraje, gdzie nauka stanęła w centrum dyskursu, idą do przodu.

 

„Nauka musi wyjść ze swojej twierdzy i my musimy jej w tym pomóc" – powiedziała Kolarska-Bobińska. Zaznaczyła, że popularyzacja nauki „to nie jest mówienie o banałach, to nie jest schodzenie do parteru, jak często się uważa, to jest pozyskiwanie opinii publicznej dla nauki”.

 

O tym jak ważne jest mówienie o nauce prostym językiem przypominała również podczas panelu o przyszłości polskiej nauki laureatka polskiego FameLabu w 2012 r. Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachęcała, by badacze w nieskomplikowany sposób opowiadali o swoich badaniach również innym badaczom, specjalizującym się w innych dziedzinach. Jej zdaniem nauka coraz bardziej się specjalizuje i zamyka w wąskich dziedzinach, a to, że naukowcy nie rozumieją, co robią ich koledzy, nie wpływa dobrze na interdyscyplinarność badań.

 

Z kolei dr hab. Magdalena Król ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zwracała uwagę, jak ważne są w rozwoju naukowca wyjazdy zagraniczne. Jej zdaniem należy intensywnie zachęcać najzdolniejszych, aby wyjeżdżali do zagranicznych jednostek naukowych, tam się kształcili i potem wracali do Polski.

 

Dr hab. Maciej Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaznaczał z kolei, że na uczelniach istnieją zwykle dwie oddzielne rzeczywistości: jedna to rzeczywistość dydaktyczna - m.in. wykłady i zajęcia ze studentami - a druga to rzeczywistość naukowa - to co się dzieje w laboratoriach. Jego zdaniem warto te dwie sfery łączyć - bardzo efektywne okazuje się np. kształcenie studentów przez intensywniejsze włączanie ich w badania naukowe.

 

Podczas sobotniej uroczystości resort nauki wręczył „Diamentowe Granty” wybitnym studentom, którzy już prowadzą własne badania naukowe. Wyróżniono także laureatów „Generacji Przyszłości” - młodych konstruktorów i programistów, którzy m.in. reprezentują Polskę w międzynarodowych konkursach. „To awangarda młodej nauki w Polsce” - powiedziała o zgromadzonych na sali badaczach minister nauki.

 

„Jeśli co roku dwieście osób zostanie laureatami Diamentowego Grantu i programu Generacja Przyszłości, za kilkanaście lat będzie was parę tysięcy. Parę tysięcy to już jest masa krytyczna, żeby tchnąć nowego ducha w polską naukę i w wyższe uczelnie” - zaznaczyła minister.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mow/

Tagi: mnisw

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska (L) oraz ambasadorowie nauki: Monika Koperska (2L), Miłosz Giersz (C), Magdalena Król (2P) i Maciej Wojtkowski (P), podczas inauguracji kampanii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Zawód naukowiec" na Politechnice Warszawskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka 11.10.2014

Podziel się
Ocena: 1 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi