Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
13.10.2014 aktualizacja 13.10.2014

ESA razem z "Kopernikiem" wprowadzi temat kosmosu do szkół

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet najmłodszym uczniom warto przybliżać wiedzę o kosmosie, aby w przyszłości wybierali oni zawody związane z inżynierią i technologią. Taką ideę propaguje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), pod której auspicjami działa w krajach europejskich Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO). W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik.

Projekt ESERO realizowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną od 2006 roku w Belgii, Irlandii, Holandii, Portugalii, krajach skandynawskich, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a właściwie w planetarium Niebo Kopernika.

ESERO ma pokazywać nauczycielom, jak wprowadzać do edukacji szkolnej elementy wiedzy o badaniach kosmicznych. Projekt nie przewiduje jednak dodatkowych lekcji edukacji kosmicznej. Jest dostosowany do systemów edukacyjnych państw członkowskich ESA, których programy nauczania różnią się od siebie.

\"Astronautyka i technologia kosmiczna wciąż kojarzą się głównie z fikcją literacką lub rzeczywistością dostępną tylko dla wybranych. Nic dziwnego, że niewielu młodych ludzi ma odwagę kształcić się w tej dziedzinie i wiązać z nią swoją przyszłość\" - informuje rzecznik Centrum Nauki Kopernik, Katarzyna Nowicka.

Placówka organizuje więc w Polsce specjalne warsztaty dla nauczycieli, w których przygotowywaniu uczestniczą też specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zajęcia przyciągają zwłaszcza nauczycieli fizyki, chemii, biologii, przyrody, geografii i informatyki.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wzbogacać lekcje informacjami o Wszechświecie, Ziemi i kosmicznych technologiach, wplatając tę tematykę w program. Własnoręcznie zbudują model lądownika marsjańskiego, wypróbują i porównają osiągi różnych paliw rakietowych i sprawdzą swoją wiedzę o układzie słonecznym razem z sondą Rosetta. Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu są nie tylko dodatkową atrakcją lekcji. Ułatwiają także zrozumienie wielu praw naukowych, z którymi spotykamy się na co dzień.

\"Poprzez warsztaty pomagamy edukatorom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności w prowadzeniu zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez nas pomoce dydaktyczne\" - wyjaśnia rzecznik CNK.

\"Eksperymentując z zastosowaniem mechanicznego ramienia, można poznać technologię stosowaną przez astronautów, ale także sprawdzić jak działają narzędzia używane w przemyśle. Jaką siłę trzeba mieć, by przy pomocy takiego przyrządu podnieść przedmiot? Czy łatwiej jest obsłużyć krótkie ramię, czy długie? Takie doświadczenia przynoszą odpowiedzi na wiele pytań i skłaniają do samodzielnego stawiania następnych\" - tłumaczy Nowicka.

Podczas zajęć można spotkać się też z naukowcami i ekspertami z sektora kosmicznego. Uczestnicy otrzymają przydatne na lekcjach pomoce edukacyjne: scenariusze zajęć, omówienia tematów i filmy. Elementem projektu są też m.in.: platforma wymiany doświadczeń, konferencje, wydarzenia przybliżające zagadnienia z sektora kosmicznego szerokiemu gronu odbiorców.

Pierwsze warsztaty dla nauczycieli odbyły się 11 października. Na razie CNK zachęca do zapisywania się do newslettera i śledzenia strony http://esero.kopernik.org.pl/ . Tam będą zamieszczane informacje o wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu ESERO, a także pomoce naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024