Strona główna Aktualności

Genom muchy pozwoli lepiej leczyć człowieka

17.10.2014 Świat

Fot. Fotolia

Naukowcy zsekwencjonowali cały genom muchy domowej (Musca domestica), co powinno pomóc w leczeniu ludzkich chorób – informuje serwis BBC News/Health.

Muchy domowe mogą przenosić około 100 chorób, w tym jaglicę, która może doprowadzić do ślepoty. Są idealnie dostosowane do rozprzestrzeniania bakterii, wirusów czy jaj pasożytów - mają stały kontakt ze zwłokami, śmieciami i wszelką zakaźną materią, a ponadto szybko się rozmnażają. Jednocześnie zaś smakuje im ludzki pokarm, na którym chętnie lądują, korzystając z naszej nieuwagi. Ciągle jedzą i wydalają - wystarczy kilka sekund, by zaczęły się wypróżniać tam, gdzie usiadły. Choć zjadają gnijące odpady, nie chorują.

 

Dzięki porównaniu DNA muchy domowej z DNA muszki owocowej (Drosophila melanogaster) zespół amerykańskich naukowców z Cornell University wyodrębnił geny, dzięki którym muchy domowe są odporne na chorobotwórcze czynniki, które przenoszą. Odkryli także wyjątkowe geny, które pozwalają tym owadom - za pomocą zawierającej enzymy śliny - rozpuszczać stałe odpady, na przykład kał. Ta informacja może pomóc w udoskonaleniu procesu oczyszczania ścieków.

 

Jak skomentował wypowiadający dla BBC prof. David Conway z London School of Hygiene & Tropical Medicine, poznanie genomu muchy domowej może pomóc także w analizie genomów innych organizmów przenoszących choroby.(PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi