Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.10.2014 aktualizacja 27.10.2014

Pierwszy przeszczep serca, które przestało bić

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Australijscy chirurdzy ogłosili, że jako pierwsi przeszczepili pacjentowi serce, które przestało bić w ciele dawcy – informuje serwis “BBC News/Health”.

W odróżnieniu od nerek, wątroby czy innych narządów, serce do przeszczepu zawsze pobierano tylko od osoby z zachowanym krążeniem krwi, u której stwierdzono śmierć mózgu. Takie serce umieszcza się w pojemniku z lodem i przechowuje najwyżej około czterech godzin. Tymczasem zespół z St Vincent\'s Hospital w Sydney “ożywił”, a następnie przeszczepił serce, które przestało bić 20 minut przed pobraniem.

Technika, którą posłużyli się Australijczycy polega na pobraniu „martwego” serca i umieszczeniu go w maszynie przywracającej jego czynność, zwanej „heart–in–a–box”(„serce w pudełku”). Serce jest ogrzewane, przywraca się jego bicie, a odżywczy płyn zmniejsza uszkodzenie tkanek.

Pierwszą pacjentką, której przeszczepiono tak potraktowany narząd jest 57-letnia Michelle Gribilas, cierpiąca na wrodzoną niewydolność serca. Operacja miała miejsce ponad dwa miesiące wcześniej. Obecnie pacjentka twierdzi, że czuje się o dziesięć lat młodsza i jest teraz „inną osobą”.

Zespół z Sydney przeprowadził jeszcze dwie dalsze udane operacje, korzystając z „martwego” serca.

Specjaliści uważają, że dzięki technice „heart – in – a – box” można będzie zwiększyć liczbę dostępnych serc do przeszczepu o około 30 proc. i poprawić jakość terapii. Wcześniej metodę ogrzewania i odżywania narządów przed przeszczepem zastosowano w celu podniesienia jakości przeszczepów płuc i wątroby. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024