Strona główna Aktualności

Polscy naukowcy z międzynarodową nagrodą w dziedzinie energetyki

29.10.2014 Nagrody i wyróżnienia

Źródło: www.erranet.org

Dr hab. Mariusz Swora oraz dr hab. inż. Jacek Kamiński otrzymali prestiżową nagrodę naukową ERRA Regulatory Research Award w międzynarodowym konkursie na pracę badawczą z dziedziny regulacji energetyki. Ich studium, poświęcone płynności i transparentności hurtowego rynku energii elektrycznej, uzyskało najwyższe noty od dziesięciu konkursowych ekspertów.

Nagroda jest przyznawana przez organizację Energy Regulators Regional Association skupiającą 36 państw z Ameryki, Azji, Afryki i Europy, założoną w 1991 roku. Wyróżnienie ma przyczyniać się do rozwoju badań sektora paliwowo-energetycznego i analiz regulacyjnych oraz do poprawy praktyk regulacyjnych wśród regulatorów energii.

 

Każdego roku przyznawana jest jedna taka nagroda. Tegorocznymi laureatami zostali: dr hab. Mariusz Swora z Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz dr hab. inż. Jacek Kamiński z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Nagrodę 27 października podczas uroczystej gali w Baku w Azerbejdżanie odebrał dr hab. Mariusz Swora.

 

"Pracę Swory i Kamińskiego określono jako zbiór istotnych doświadczeń w zakresie reform mających na celu budowę konkurencyjnego rynku energii. Podkreślono też wysokie walory praktyczne, dzięki którym istnieje możliwość adaptacji polskich doświadczeń przez regulatorów z innych państw" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

 

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody podkreślono, że praca polskich naukowców przedstawia interdyscyplinarne podejście, obejmujące regulację, prawo ochrony konkurencji i ekonomię. Praca uwypukla też kluczową rolę regulatorów sektora paliwowo-energetycznego w zapewnieniu transparentności i konkurencyjności rynków energii, przy ograniczeniu potencjalnych manipulacji rynkowych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi