Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
30.10.2014 aktualizacja 30.10.2014

Powstał dolnośląski klaster na rzecz rozwoju nanotechnologii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W środę we Wrocławiu powołano Dolnośląski Klaster Nanotechnologii. Ma on służyć rozwojowi przedsiębiorczości w tej dziedzinie dzięki współpracy naukowców, samorządu i firm zainteresowanych nanotechnologią.

Jak powiedziała PAP Klaudia Piątek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, porozumienie o utworzeniu klastra podpisała Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, gmina Wrocław i Centrum Badań EIT+.

Od połowy czerwca 2013 r. w Centrum Badań EIT+ działają dwa laboratoria nanotechnologii.

„W ramach porozumienia nasze centrum udostępni swoją bazę naukową i laboratoria. Dzięki powołaniu klastra może się formalnie rozpocząć współpraca sektora naukowego i gospodarczego w dziedzinie nanotechnologii” - powiedziała rzecznik.

Piątek dodała, że dolnośląski klaster będzie współpracował nie tylko z partnerami z regionie, ale również z powołanym w 2013 r. w Katowicach Śląskim Klastrem NANO.

„Śląski klaster NANO odniósł duży sukces, dlatego skorzystamy z jego doświadczeń. Liczymy, że uda się połączyć efekty pracy specjalistów z obu regionów” - mówiła rzecznik.

Dzięki klastrowi będzie można również pozyskiwać fundusze na badania, rozwój oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie.

Nanotechnologia to wykorzystanie właściwości różnych substancji w formie bardzo małych drobin, niekiedy zbliżonych wielkością do pojedynczego atomu (nanometr jest milion razy mniejszy od milimetra). Takie rozdrobnienie powoduje, że materiał może zachowywać się inaczej niż w formie dużej bryły. Dzięki temu można tworzyć np. bardziej wytrzymałe materiały kompozytowe, czyli powstające z połączenia różnych tworzyw lub miniaturyzować urządzenia elektroniczne.(PAP)

ros/ par/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024