Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.10.2014 aktualizacja 30.10.2014

Konwent Marszałków o finansowaniu współpracy nauki i biznesu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Spójność w działaniu nauki, biznesu i samorządów jest niezbędna, aby dobrze wykorzystać środki przeznaczone na badania naukowe do rozwoju regionów - to główny wniosek ze środowej dyskusji na posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).

Przewodnim tematem spotkania marszałków województw były zagadnienia związane z możliwościami finansowania współpracy nauki i biznesu z funduszy europejskich w perspektywie lat 2014-2020.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński powiedział, że w nadchodzącej perspektywie finansowej na wspieranie badań, rozwoju technologicznego i innowacyjnego przedsiębiorstw przeznaczonych będzie 10,5 mld euro. Z tego 1,5 mld euro trafi do w regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw.

W kończącej się perspektywie finansowej – przypominał Guliński – na infrastrukturę w polskich uczelniach i placówkach naukowych wydanych zostało około 25 mld zł. „Teraz jest czas, żeby te budynki odbierać, wypełniać ludźmi, treścią i oczekiwać ich realnego wpływu na rozwój gospodarczy kraju i regionów w których powstały” – mówił Guliński.

„Wielkie centra badawcze, które kosztowały setki milionów, muszą zatrudnić tysiące badaczy z kraju i zagranicy, zdobyć granty, żeby się utrzymać, a przede wszystkim muszą się zwrócić do przemysłu i gospodarki regionalnej, krajowej i globalnej” – podkreślił Guliński. Jego zdaniem będzie to wielkie wyzwanie zarówno dla ministerstwa, szefów tych projektów, uczelni, a także marszałków regionów.

Guliński podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej projekty badawcze będą mogły być finansowane z regionalnych programów operacyjnych, gdy o dotacje wystąpią przedsiębiorcy. To oni będą określać jakie badania są im potrzebne i im przypadną prawa do własności intelektualnej rozwiązań, które powstaną w wyniku takiej współpracy. Guliński dodał, że nowe zasady przyznawania dotacji są tak pomyślane, by w badania i rozwój było inwestowanych jak najwięcej środków przedsiębiorstw.

Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk powiedział, że uruchomiona zostanie „szybka ścieżka” dla przedsiębiorców, którzy będą starali się o dofinansowanie, z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, projektów naukowo-badawczych mających na celu wprowadzenie na rynek nowych produktów. Wnioski, dotyczące ich projektów, przygotowanych wraz z instytucjami naukowymi, mają być rozpatrzone w ciągu 60 dni.

„Przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski w dowolnym czasie, a my będziemy gwarantować, że decyzja będzie po 60 dniach, od daty złożenia wniosku o dofinansowanie” – zapowiedział Grabarczyk.

Marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła powiedział, że samorządy wojewódzkie powinny mieć większy wpływ na finansowanie badań naukowych, aby służyły one rozwojowi regionów, za który odpowiadają samorządy. „Finansowanie powinno być takie, że najpierw formułujemy jakie są kierunki rozwoju, później prosimy biznes, żeby wziął pieniądze od nas na te kierunki innowacyjnego rozwoju i kupił sobie użyteczne badania naukowe” – argumentował Sekuła. (PAP)

kop/ pz/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024