Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
03.11.2014 aktualizacja 03.11.2014

Nowy cykl wykładów popularnonaukowych o archeologii

Fot. PAP/ Marcin Bielecki 10.06.2014 Fot. PAP/ Marcin Bielecki 10.06.2014

Czym się zajmowali, jakie były rozrywki, co jedli i pili mieszkańcy Pompejów, miasta, które na wiele lat pogrzebały wulkaniczne popioły Wezuwiusza? Odpowiedzi na te pytania otrzymają osoby, które przyjdą na wykład do gmachu głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie 6 listopada.

To drugi wykład w ramach nowego cyklu „Z archeologią przez kontynenty”, przygotowanego przez szczecińskich muzealników. Spotkania poprowadzi Tomasz Choroba, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie, absolwent archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Najbliższa prelekcja „Pompeje. Życie rzymskiego miasta (Europa)”, dotyczyć będzie rzymskiego miasta, którego życie zostało przerwane tragicznymi wydarzeniami 24 sierpnia 79 r.

Cykl rozpoczął się w październiku wykładem dotyczącym azjatyckich mumii. Kolejne spotkania będą się odbywać w pierwszy czwartek każdego miesiąca, do maja 2015 roku.

„Spotkania przeznaczone są dla szerokiej grupy osób zainteresowanych archeologią i historią różnych zakątków świata, a szczególnie dla młodzieży, kandydatów na studia i studentów, lecz również dla osób, które z archeologią nie miały wcześniej zbyt wiele do czynienia” – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Wykłady dotyczą zarówno problematyki miejsc i zdarzeń już znanych, na które niedawne badania rzuciły nowe światło, jak i tych, które zostały odkryte zupełnie niedawno. Nie zabraknie tematów kontrowersyjnych – np. przybliżone będą krwawe zwyczaje azteckich kapłanów czy zagadnienie kanibalizmu w kulturach świata. Przybyli poznają zwyczaje ludzi zamieszkujących niegdyś różne kontynenty. „Oprócz rozważań nad zróżnicowaniem i wyjątkowością pewnych zjawisk występujących w rozmaitych zakątkach naszego globu, przekonamy się, co łączy rozrzucone w czasie i przestrzeni populacje” – zapewniają organizatorzy.

Początek wykładu o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024