Strona główna Aktualności
Uczelnie

Niemal 285 mln zł otrzymają naukowcy od Narodowego Centrum Nauki

14.11.2014 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Blisko 285 mln zł na realizację badań podstawowych otrzymali naukowcy w siódmej edycji konkursów: Opus, Preludium i Sonata, rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Złożono w nich łącznie ponad 5 tys. wniosków, z czego finansowanie otrzymało 715 projektów.

Spośród oferty konkursowej NCN największą popularnością cieszy się Opus. "W siódmej edycji, we wszystkich trzech grupach nauk (nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu, nauki ścisłe i techniczne) do finansowania zakwalifikowano 362 projekty na kwotę niemal 215 mln zł" - informuje Narodowe Centrum Nauki w przesłanym PAP komunikacie.

 

Konkurs jest skierowany do wszystkich naukowców, niezależnie od posiadanego przez nich stopnia czy tytułu naukowego. Ze środków NCN można finansować tu różne rodzaje aktywności badawczej, m.in. zakup aparatury, zatrudnienie współpracowników, wyjazdy badawcze.

 

240 projektów nagrodzono zaś w konkursie Preludium. Otrzymały one dofinansowanie o łącznej wartości ponad 25 mln zł. Skierowany jest on do badaczy, którzy rozpoczynają swoją karierę naukową. Osoba składająca wniosek nie może posiadać stopnia naukowego doktora, dlatego najliczniejszą grupę wnioskodawców stanowią studenci studiów doktoranckich.

 

W siódmej edycji konkursu Sonata do finansowania zakwalifikowano 113 wniosków, którym przyznano łącznie niemal 45 mln zł. Mogą z niego korzystać osoby posiadające stopień naukowy doktora nie dłużej niż od pięciu lat. W ramach konkursu możliwy jest zakup nowoczesnej aparatury badawczej w celu stworzenia unikatowego warsztatu naukowego.

 

Jak informuje NCN, w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce rozdzielono niemal 48 mln zł, w naukach o życiu ponad 120 mln zł, zaś w naukach ścisłych i technicznych ponad 116 mln zł.

 

Najwyższe finansowanie w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce otrzyma projekt "Historia osadnicza irackiego Kurdystanu 2" kierowany przez dr. hab. Rafała Kolińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wart prawie 1,5 mln zł projekt będzie realizowany w ramach konkursu Opus7.

 

W grupie nauk o życiu finansowanie w wysokości niemal 2 mln zł uzyskał kierowany przez dr. Tadeusza Osadnika projekt dotyczący profilowania metabolicznego osób z klasycznymi i genetycznymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Projekt będzie realizowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, również w programie Opus.

 

W naukach ścisłych i technicznych rekordowe finansowanie przekraczające 1,5 mln zł przyznano projektowi pt. "Inteligentny detektor promieniowania z komunikacją międzypikselową oraz pomiarem czasu zachodzenia zdarzeń do implementacji w technologiach o ekstremalnej gęstości upakowania". Badania kierowane będą przez dr. hab. inż. Grzegorza Deptucha z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 

"Wnioski są oceniane przez naszych ekspertów w dwóch etapach, przy czym na drugim etapie angażujemy również ekspertów zagranicznych. Cieszy nas, że z konkursu na konkurs wzrasta udział recenzji zagranicznych w ogólnej liczbie recenzji. W przypadku konkursów Opus7, Preludium7 i Sonata7 eksperci spoza kraju wykonali niemal 50 proc. recenzji w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, w naukach o życiu – 94 proc., zaś w naukach ścisłych i technicznych – 62 proc." – mówi dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Pełna lista laureatów konkursów we wszystkich trzech grupach nauk znajduje się na stronie: https://ncn.gov.pl/aktualnosci/2014-11-13-wyniki-konkursow

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi