Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
22.11.2014 aktualizacja 22.11.2014

Odkrycia polskich archeologów w Armenii

Fot. K. Jakubiak Fot. K. Jakubiak

Ślady zniszczeń i zdobycia starożytnego miasta w Metsamor, jednego z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w okolicach Erewania, odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii UW.

„Na całym terenie badań natknęliśmy się na warstwy spalenizny i popiołu. Miasto prawdopodobnie zostało zdobyte przez wojska Argiszti I – władcę państwa urartyjskiego” – wyjaśnia PAP dr Krzysztof Jakubiak, kierownik projektu.

Argiszti I był królem Urartu, czyli biblijnego królestwa Ararat, zajmującego obszar Wyżyny Armeńskiej. Za jego panowania granice państwa poszerzyły się o Zakaukazie, właśnie o rejon dzisiejszego Erewania.

O walkach i ich okrucieństwie poświadczają inne odkrycia Polaków. Wśród nich jest szkielet około 30 - letniej kobiety, której odcięto głowę i drugiej osoby z rozłupaną czaszką. „Przypuszczamy, że oboje zostali zamordowani podczas szturmu miasta” – dodaje dr Jakubiak. Znalezione zwłoki nie były pochowane w grobach, tylko bezładnie rozrzucone wśród zabudowań tzw. dolnego miasta. To, co zwróciło uwagę badaczy, to niewielka ilość znalezisk w postaci przedmiotów zabytkowych, co może obrazować skalę łupieżczego najazdu Urartyjczyków.

Najeźdźcy nie oszczędzili również świętych przybytków. Archeolodzy znaleźli niewielkie, owalne miejskie sanktuarium, które zostało splądrowane w czasie najazdu. Wewnątrz, na kamiennych podestach, odkryto potłuczone naczynia ceramiczne i jedno zachowane w całości, wykonane z kamienia.

Metsamor jest chronionym rezerwatem archeologicznym. Wykopaliska w jego obrębie prowadzone są od blisko 50 lat. Dotychczasowe badania wykazały, że w okresie świetności od IV do II tysiąclecia p.n.e. osada zajmowała ponad 10 hektarów i otoczona była przez monumentalne mury.

We wczesnym okresie żelaza od XI do IX wieku Metsamor rozrosło się do prawie 100 hektarów. Centralną część twierdzy otaczały kompleksy świątynne z siedmioma sanktuariami. W tym czasie było to jedno z najważniejszych centrów kulturowych i politycznych w dolinie Araksu. Od VIII wieku p.n.e. Metsamor weszło w skład królestwa Urartu. Miejsce było stale zasiedlane aż do XVII wieku.

Polacy rozpoczęli wykopaliska w Metsamor w 2013 roku. Stało się to możliwe dzięki umowie podpisanej między Instytutem Archeologii UW - w porozumieniu z kierownictwem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW - z Instytutem Archeologii Akademii Nauk Armenii oraz Ministerstwem Kultury Armenii.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024