Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Polscy archeolodzy powrócili z badań w irackim Kurdystanie

26.11.2014 Archeologia, Historia i kultura

Stanowisko Tell Zyl (S100) sfotografowane od zachodu. Fot. Dariusz Piasecki

Koniec „białej plamy” na historycznej mapie Mezopotamii – polska misja zakończyła w tym sezonie prospekcję terenu niedostępnego dla naukowców od 60 lat. Dzięki temu wiemy, że ten obszar zamieszkały był od czasów prehistorycznych. Polacy odkryli również nieznane zabytki chrześcijańskiego średniowiecza.

"Najżyźniejszy teren, wzdłuż stałych strumieni, był zasiedlony bardzo gęsto: na 100 km kw. zidentyfikowaliśmy 53 osady będące świadectwem życia na tym obszarze przez niemal 10 000 lat – mówi PAP prof. Rafał Koliński z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. – Z kolei szeroki na 30 km pas między górami, a Wielkim Zabem przez większość czasu nie był zupełnie zamieszkany, prawdopodobnie z powodu braku żyznych gleb".

 

Zespół archeologów powrócił do Polski pod koniec października. Była to jedna z trzech misji, które pracowały w terenie, w odróżnieniu od jesieni 2013 roku, kiedy na terenie Kurdystanu działało ponad 30 zespołów z krajów Europy, USA i Japonii. Naukowcy prowadzą badania powierzchniowe, których celem jest inwentaryzacja stanowisk.

 

"Tegoroczny sezon był bogaty w emocje, niestety nie te związane z odkryciami, ale z sytuacją polityczną w Iraku. Wylądowaliśmy w Irbilu w momencie największego zagrożenia ze strony ISIS. Na szczęście sytuacja szybko wróciła do normy i mogliśmy pracować bez przeszkód" – opowiada prof. Koliński.

 

Ostatecznym rezultatem projektu będzie stworzenie atlasu historycznego Kurdystanu – krainy stanowiącej "białą plamę" na archeologicznej mapie Mezopotamii. Badania obejmują teren o powierzchni 3000 km kw., położony w dolinie Wielkiego Zabu (dopływ Tygrysu). W trakcie trzech sezonów Polakom udało się już zadokumentować 140 stanowisk osadniczych i ponad 20 obiektów architektonicznych: klasztorów, kościołów, meczetów, synagog i warowni.

 

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN). Jego zakończenie zaplanowane jest na 2015 rok.

 

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że NCN zaakceptował propozycję kontynuowania naszych badań przez kolejne trzy lata (tj. w okresie 2015-17). Przyznane środki pozwolą także na pełną publikację wyników naszych badań” – kończy prof. Koliński.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Przełom Wielkiego Zabu przez góry Kurdystanu. Fot. Xenia Kolińska

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->