Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.11.2014 aktualizacja 26.11.2014

Polscy archeolodzy powrócili z badań w irackim Kurdystanie

Stanowisko Tell Zyl (S100) sfotografowane od zachodu. Fot. Dariusz Piasecki Stanowisko Tell Zyl (S100) sfotografowane od zachodu. Fot. Dariusz Piasecki

Koniec „białej plamy” na historycznej mapie Mezopotamii – polska misja zakończyła w tym sezonie prospekcję terenu niedostępnego dla naukowców od 60 lat. Dzięki temu wiemy, że ten obszar zamieszkały był od czasów prehistorycznych. Polacy odkryli również nieznane zabytki chrześcijańskiego średniowiecza.

"Najżyźniejszy teren, wzdłuż stałych strumieni, był zasiedlony bardzo gęsto: na 100 km kw. zidentyfikowaliśmy 53 osady będące świadectwem życia na tym obszarze przez niemal 10 000 lat – mówi PAP prof. Rafał Koliński z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. – Z kolei szeroki na 30 km pas między górami, a Wielkim Zabem przez większość czasu nie był zupełnie zamieszkany, prawdopodobnie z powodu braku żyznych gleb".

Zespół archeologów powrócił do Polski pod koniec października. Była to jedna z trzech misji, które pracowały w terenie, w odróżnieniu od jesieni 2013 roku, kiedy na terenie Kurdystanu działało ponad 30 zespołów z krajów Europy, USA i Japonii. Naukowcy prowadzą badania powierzchniowe, których celem jest inwentaryzacja stanowisk.

"Tegoroczny sezon był bogaty w emocje, niestety nie te związane z odkryciami, ale z sytuacją polityczną w Iraku. Wylądowaliśmy w Irbilu w momencie największego zagrożenia ze strony ISIS. Na szczęście sytuacja szybko wróciła do normy i mogliśmy pracować bez przeszkód" – opowiada prof. Koliński.

Ostatecznym rezultatem projektu będzie stworzenie atlasu historycznego Kurdystanu – krainy stanowiącej "białą plamę" na archeologicznej mapie Mezopotamii. Badania obejmują teren o powierzchni 3000 km kw., położony w dolinie Wielkiego Zabu (dopływ Tygrysu). W trakcie trzech sezonów Polakom udało się już zadokumentować 140 stanowisk osadniczych i ponad 20 obiektów architektonicznych: klasztorów, kościołów, meczetów, synagog i warowni.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN). Jego zakończenie zaplanowane jest na 2015 rok.

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że NCN zaakceptował propozycję kontynuowania naszych badań przez kolejne trzy lata (tj. w okresie 2015-17). Przyznane środki pozwolą także na pełną publikację wyników naszych badań” – kończy prof. Koliński.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024