Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
22.11.2014 aktualizacja 22.11.2014

Dorota Wrońska - spacery przyrodnicze, czyli Nornik Łąking

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prowadzone przez nią warsztaty Nornik Łąking pokazują uczestnikom, że ich najbliższa okolica to arena fascynujących zjawisk przyrodniczych i siedlisko niezauważanych wcześniej stworzeń. Dorota Wrońska od 18 lat popularyzuje biologię. W publikacjach popularnonaukowych dziennikarka pisze o rzadkich i ginących gatunkach roślin i zwierząt.

Dorota Wrońska, wolontariuszka Stowarzyszenia Sąsiedzkiego Stara Miłosna, autorka i animatorka terenowych Warsztatów Przyrodniczych jest finalistką w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzatorzy indywidualni - Animatorzy popularyzacji.

Przedmiotem zainteresowania uczestników warsztatów przyrodniczych Nornik Łąking bywają bardzo małe owady, na które nie zwracamy z reguły uwagi. Choćby mrówkolew, znany wielu dzieciom i dorosłym bardziej z serii książek o Muminkach, niż ze „spotkań” w terenie. Ale Dorota Wrońska poświęca też uwagę takim istotom, których większość z nas szczerze nie znosi i najchętniej uciekłaby przed nimi gdzie pieprz rośnie. Z jaką szybkością trzeba biec, a może wystarczy iść, żeby uniknąć ataku komarów? Można to zmierzyć za pomocą GPS podczas warsztatów terenowych w Starej Miłosnej.

Ale uczestnicy edukacyjnych spacerów i wycieczek mogą podejmować się zadań o znacznie bardziej badawczym charakterze. Niezależnie od wieku i przygotowania „naukowego” mogą na przykład obserwować zjawiska sukcesji np. w monokulturze sosnowej, łatwo widoczne ze względu na zupełnie inny skład gatunkowy młodych i starych drzew. Znajdują przykłady upodabniania się różnych gatunków do siebie lub do elementów otoczenia (mimetyzmu i ewolucyjnej konwergencji) na przykładzie pozornych podobieństw odpowiednio: pokrzywy i jasnoty białej, porostów listkowatych i roślin naczyniowych, zaskrońca i padalca.

Podczas warsztatów wykonywane są doświadczenia. Obserwatorzy przyrody pod kierunkiem swojej przewodniczki sprawdzają, czy w okolicy znajduje się populacja pszczół samotnic. Ekipa dysponuje przenośnym laboratorium do badania parametrów wód, odnajdywania organizmów wodnych i oceny jakości powietrza.

W imprezach popularyzatorskich organizowanych przez finalistkę mogą brać udział niemal wszyscy – od starszych przedszkolaków do studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Poziom trudności wymaga podjęcia do 15 minut marszu lub pół godziny jazdy rowerem. Lekcje przyrodnicze są nieodpłatne dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Odbywają się one od dwóch latach co najmniej raz w miesiącu od marca do listopada na terenie dzielnicy Wesoła. W tej formie wzięło w nich udział około 450 uczniów wraz z osobami towarzyszącymi. Oprócz zorganizowanych grup, na wycieczki piesze lub rowerowe Dorota Wrońska zaprasza wszystkich chętnych.

Dorota Wrońska jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Na swom koncie ma artykuły popularnonaukowe m.in. w "Wiedzy i Życiu", Modzie na Zdrowie i internetowym wydaniu Gazety Wyborczej. Popularyzatorka podkreśla jednak znaczenie cyklicznych imprez Nornik Łąking, które przypominają spacerowiczom, że fascynujące zjawiska są blisko. Jak wspomniany już mrówkolew, który na sypkim piasku potrafi ułożyć księżycowy krajobraz w miniaturze.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024