06.07.2020
PL EN
20.11.2014 aktualizacja 20.11.2014

Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi najlepsze studia MBA w Polsce (aktl.)

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najlepsze studia Master of Business Administration (MBA) w Polsce prowadzi Akademia Leona Koźmińskiego. Studia Executive MBA tej uczelni znalazły się na pierwszym miejscu Rankingu MBA Perspektywy 2014, którego wyniki ogłoszono w czwartek w Warszawie.

Ranking najlepszych studiów MBA, prowadzonych przez polskie uczelnie, corocznie przeprowadza Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Pierwsze miejsce w zestawieniu, podobnie jak w roku 2013, zajęły studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego. "Kiedy odbieraliśmy tę nagrodę półtora roku temu, mówiliśmy, że nie sztuką jest być na pierwszym miejscu, ale sztuką jest je utrzymać" - podkreśliła podczas ceremonii wręczenia dyplomów dyrektor ds. programów edukacyjnych i rozwoju ALK dr Sylwia Hałas-Dej.

Jej zdaniem wartością zwycięskiego programu MBA są osoby, które przychodzą na studia. "Bardzo skrupulatna selekcja kandydatów pozwala mieć bardzo dobrych absolwentów" - powiedziała PAP dr Sylwia Hałas-Dej. Jej zdaniem ważne jest też dostosowanie programu studiów do potrzeb rynku. "Rynek bardzo szybko się zmienia, dlatego, aby nadążyć za jego oczekiwaniami również programy MBA muszą się bardzo dynamicznie zmieniać" - mówiła odbierając nagrodę dr Sylwia Hałas-Dej.

Na drugim miejscu znalazły się studia emba@uw - Executive MBA prowadzone na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zaś na trzecim miejscu - Canadian Executive MBA (CEMBA) realizowane w Szkole Głównej Handlowej.

W pierwszej piątce najlepszych programów MBA znalazły się również Executive MBA ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz program MBA Poznań-Atlanta realizowany na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Kolejne miejsca zajęły: studia MBA-SGH; Koźmiński MBA z semestrem specjalistycznym - Akademii Leona Koźmińskiego; International MBA - Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; International in Strategy, Programme and Projekt Management Politechniki Gdańskiej; Executive MBA Marketing and Management – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

"Studia MBA sprawiają, że człowiek staje się wiarygodny dla pracodawców. Z drugiej strony dyplom MBA z całą pewnością nie zapewnia jednak najważniejszych menadżerskich kompetencji, tzn. przywództwa i umiejętności postępowania z ludźmi. Studia MBA są ciągle najpewniejszą drogą na pozyskiwania ludzi ze średniego szczebla zarządzania. Jednak, jeśli chodzi o najwyższe szczeble, to tutaj MBA już nie wystarcza" - powiedział w czwartek prezydent ALK prof. Andrzej Koźmiński.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Absolwentów MBA Uniwersytetu Gdańskiego, Tomasza Słodnika, dyplom MBA nie jest gwarancją sukcesu. "Wszystko zależy od charakteru człowieka. Dobre wykorzystanie czasu na studiach MBA gwarantuje wiedzę, którą można pozyskać, ale też kontakty, które można nawiązać. To procentuje w przyszłości" - powiedział Tomasz Słodnik.

Badanie programów MBA przeprowadziła Fundacja Edukacyjna Perspektywy na grupie 778 absolwentów studiów MBA z lat 2012 i 2013 (odpowiedzi nadesłało 54,6 proc. ankietowanych). Organizatorzy studiów MBA uczestniczący w Rankingu wypełnili ankietę zawierającą kilkadziesiąt szczegółowych pytań. Odpowiedzi na te pytania posłużyły do ustalenia, kim są słuchacze ocenianych programów, kim - wykładowcy, jak wygląda struktura i zakres samego programu, co oferują słuchaczom studia i jaki jest prestiż organizatora.

W Rankingu uwzględniono również preferencje pracodawców wskazane w badaniu ankietowym przeprowadzonym na zlecenie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na reprezentatywnej próbie 450 przedsiębiorstw mających główną siedzibę w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020