Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
22.11.2014 aktualizacja 22.11.2014

Raport: globalny koszt otyłości sięga 2 bln dolarów rocznie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najnowszy, opublikowany w czwartek raport instytutu McKinseya (McKinsey Global Institute) alarmuje: globalny koszt otyłości sięga już 2 bln rocznie; to niemal tyle, ile wynoszą koszty palenia tytoniu lub łączne koszty przemocy z bronią w ręku, wojen i terroryzmu.

Opublikowany w Londynie raport koncentruje się na ekonomicznym wymiarze otyłości i podaje, że jej koszt równa się 2,8 proc. globalnego PKB.

"Otyłość nie jest jedynie kwestią zdrowia - mówi jeden z autorów raportu Richard Dobbs. - Jest ona jednym z głównych wyzwań ekonomicznych i biznesowych".

Według instytutu McKinseya 2,1 mld ludzi - około 30 proc. ludności świata - cierpi na nadwagę lub otyłość i w krajach uprzemysłowionych leczenie problemów zdrowotnych powodowanych przez zbędne kilogramy stanowi 15 proc. ogólnych kosztów opieki zdrowotnej.

Na rynkach wschodzących, kiedy kraje te osiągają wyższy poziom zamożności, stopa otyłości wzrasta do poziomu notowanego w krajach uprzemysłowionych.

Raport przewiduje, że niemal połowa dorosłej ludności świata do roku 2030 będzie miała nadwagę lub będzie cierpieć na otyłość, o ile obecne tendencje się nie zmienią.

Autorzy raportu wskazują, że dotychczasowe wysiłki na rzecz zwalczania otyłości to kropla w morzu i że niezbędne jest w tym zakresie podejście systemowe. Nie istnieje żadne jedno proste rozwiązanie tego problemu, a brak zgody co do dalszych działań na poziomie globalnym odbija się ujemnie na postępie gospodarczym.

Według instytutu analiza przedstawiona w raporcie daje punkt wyjścia do opracowania elementów ewentualnej strategii.

"Traktujemy naszą pracę nad potencjalnym programem walki z otyłością jako odpowiednik tworzenia map używanych do nawigacji w XVI wieku - zaznaczono w raporcie. - I choć brak jeszcze na nich niektórych wysp i kształt kontynentów jeszcze nie jest dokładny, mapy te są wciąż przydatne dla żeglarzy".

Instytut McKinseya prowadzi dogłębne analizy globalnych problemów gospodarczych, łącząc teorię zarządzania z metodyką badań naukowych. Z wyników jego prac korzystają zarówno biznesmeni, jak i politycy pragnący poznać kierunki rozwoju światowej gospodarki. Zatrudnia ponad 6 tys. konsultantów w 83 biurach na całym świecie. Doradza największym światowym koncernom w najtrudniejszych sprawach strategicznych. (PAP)

klm/ mc/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024