Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.11.2014 aktualizacja 25.11.2014

Archeolodzy podsumują badania polskich i tureckich twierdz nad Dniestrem

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Obszerną dokumentację fotograficzną i filmową wykonaną z ziemi oraz z powietrza, szczegółowe opisy fortyfikacji polskich i tureckich nad Dniestrem w zachodniej Ukrainie przygotował zespół naukowców z Instytutu Archeologii UW. Badacze zapraszają na podsumowanie projektu badawczego 27 listopada o godz. 14.00 do Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego UW.

W ramach spotkania planowane są wystąpienia specjalistów i uczestników projektu i prezentacja strony internetowej, która jest głównym rezultatem przedsięwzięcia. Witryna przygotowana w kilku językach ma stanowić kompendium wiedzy o wspólnym dla Polski i Turcji dziedzictwie dla osób zainteresowanych historią, geografią i podróżami.

Naukowcy z UW przyjrzeli się pozostałościom twierdz wznoszonych kilkaset lat temu po obu stronach polsko–tureckiej granicy nad Dniestrem. Obecnie konstrukcje te znajdują się na terytorium Ukrainy.

„Oddalenie od współczesnej Polski i Turcji nie sprzyja podtrzymywaniu pamięci o często symbolicznej roli tych miejsc. Wiedza na ten temat zaciera się w świadomości kolejnych pokoleń. Realizując nasz projekt rzuciliśmy światło na coraz słabiej znane zagadnienie” – wyjaśnia dr Radosław Karasiewicz–Szczypiorski, koordynator przedsięwzięcia.

W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych obchodzi 600–lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Taka rocznica dodatkowo dała asumpt do podjęcia badań, których głównym celem jest popularyzacja słabo znanego dziedzictwa.

Wśród budowli, które zostały przez archeologów zadokumentowane, są miejsca związane ze wspólną historią Polski i Turcji: Trembowla, Szaniec Marii Panny, Okopy św. Trójcy, Żwaniec, Kamieniec Podolski, Chocim i mołdawska Soroka.

„Badany odcinek granicy nad Dniestrem pełnił ważną rolę w kontaktach Polski i Turcji, nie tylko militarnych, ale również handlowych i kulturowych” – dodaje dr Karasiewicz-Szczypiorski.

Szczególną uwagę podczas badań archeolodzy zwrócili na Okopy św. Trójcy (obwód Tarnopolski), które są mało znanym punktem na mapie turystycznej. Zdaniem realizatorów projektu umocnienia te zajmują bardzo ważne miejsce w świadomości kulturowej Polski. Twierdza osłaniała Rzeczpospolitą po upadku Kamieńca w 1672 roku.

„Jest to również miejsce wsławione bohaterską obroną przed wojskiem rosyjskim w okresie Konfederacji Barskiej. Walczył tu Kazimierz Pułaski, a Okopy św. Trójcy przywołuje także Zygmunt Krasiński w swojej +Nie-Boskiej Komedii+” – opowiada archeolog.

Oprócz wystąpień i dyskusji zaplanowano otwarcie wystawy posterowej, ukazującej specyfikę i walory historyczne twierdz na dawnej granicy polsko-tureckiej. Tę wystawę będzie można obejrzeć do 3 grudnia br. w gmachu Starej Biblioteki UW.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej polskiego MSZ w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024