Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
05.12.2014 aktualizacja 05.12.2014

Otwarto ekspozycję w podziemiach przemyskiej archikatedry

Krypty po remoncie. Fot. archiwum archikatedry przemyskiej. Krypty po remoncie. Fot. archiwum archikatedry przemyskiej.

Odzież grobową, elementy wyposażenia znalezione przy szczątkach 11 biskupów, w tym unikatową ceramiczną urnę ze zmumifikowanym ludzkim sercem można obejrzeć na nowo otwartej wystawie, którą oddano do użytku po kilkuletnich badaniach i pracach renowacyjnych w kryptach archikatedry pw. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Nowo otwartą ekspozycję zatytułowano „Podziemia Archikatedry św. Jana Chrzciciela jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich”. Ekspozycja zajmuje łączną powierzchnię blisko 500 m2 i tym samym rozpościera się pod całą przemyską katedrą.

„Udało się nam uchwycić i zachować tajemniczy nastrój minionych wieków, tworząc dla wystawy piękne wnętrza, które niegdyś pełniły i nadal pełnią głównie rolę krypt” – mówi PAP prof. dr hab. Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wspólnie z przemyskimi archeologami przebadała podziemia, a następnie opracowała scenariusz ekspozycji we współpracy z ks. Markiem Wojnarowskim, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Przemyślu.

Wśród najciekawszych eksponatów prezentowany jest pełen strój pontyfikalny wraz z jedwabnymi trzewikami, mitrą i pastorałem, należący do biskupa Józefa Tadeusza Kierskiego (1706 – 1783). Biskup miał na sobie 17 elementów stroju, które odnaleziono na zmumifikowanych szczątkach. Wykonano również rekonstrukcję pochówku dziecięcego oraz pokazano wyjątkową kolekcję barokowych trumien.

„Na szczególną uwagę zasługują pierścienie biskupie odnalezione podczas prowadzonych w kryptach badań archeologicznych. Te również można obejrzeć na wystawie” – dodaje prof. Drążkowska.

Archeolodzy przebadali szczątki odnalezionych biskupów. Dziesięciu z nich, żyjących w XVIII i na początku XIX wieku, udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska. Są to: Aleksander Antoni Fredro, Andrzej Pruski, Michał Piotr Witosławski, Stanisław Wykowski, Józef Tadeusz Kierski, Hieronim Wielogłowski, Walenty Wężyk, Franciszek Szembek, Antoni Gołaszewski oraz Jan de Potoczki.

Ciała dwóch biskupów, dzięki sprzyjającym warunkom panującym w kryptach, naukowcy odkryli w stanie naturalnej mumifikacji. Natomiast biskupa Józefa Tadeusza Kierskiego i Walentego Wężyka po śmierci zabalsamowano.

„Nasze badania wykazały, że wyjęto im serca i wnętrzności, które pochowano oddzielnie. W celu opóźnienia rozkładu zwłok ich ciała specjalnie wypreparowano - umyto w wodzie z winem, natarto olejkami i wypełniono różnymi ziołami – opowiada archeolog. – Pobrałam z wnętrza zmumifikowanych ciał próbki roślin. Przeprowadzone analizy wykazały, że zastosowano lawendę, rozmaryn, bazylię pospolitą, hyzop lekarski, krwawnik pospolity, wawrzyn szlachetny. Na zmumifikowanych ciałach w bardzo dobrym stanie zachowały się szaty liturgiczne, przetrwały nawet ich oryginalne kolory”.

Prace remontowe były nadzorowane i wspierane finansowo przez dr Grażynę Stojak - podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/jjj

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024