Strona główna Aktualności

65 mln zł w trzech konkursach Narodowego Centrum Nauki

16.12.2014 Granty i stypendia, Konkursy

Fot. Fotolia

Łącznie 65 mln zł czeka na naukowców w trzech konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. W konkursach SYMFONIA 3, FUGA 4 i ETIUDA 3 pieniądze będą przeznaczone na badania interdyscyplinarne, staże podoktorskie oraz stypendia doktorskie.

Na finansowanie interdyscyplinarnych projektów badawczych w ramach konkursu SYMFONIA 3 Narodowe Centrum Nauki (NCN) przeznaczyło 30 mln zł. Mogą w nim wziąć udział wybitni naukowcy, których badania wyróżniają się najwyższą jakością i odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki. Projekt badawczy musi obejmować przynajmniej dwa spośród trzech obszarów badawczych (nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu, nauki ścisłe i techniczne). W ramach konkursu będą rozpatrywane projekty prowadzone przez współpracujące ze sobą zespoły naukowe i indywidualnych badaczy.

 

"W konkursie SYMFONIA chcemy finansować wyłącznie najlepsze badania, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie postępu w co najmniej dwóch obszarach nauki. Dlatego badania, w których zakładane jest jedynie wykorzystanie osiągnięć jednej dziedziny do rozwoju innej, będą mieć u nas mniejszy priorytet. W każdej z poprzednich edycji na liście zwycięzców było zaledwie po sześć projektów – ale były to naprawdę dobre projekty" – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk.

 

W konkursie FUGA 4 na naukowców ze stopniem doktora czeka 25 mln zł. Dzięki tym funduszom mogą oni odbyć staż podoktorski w innym ośrodku naukowym niż ich macierzysta jednostka. Wnioski o finansowanie stażu mogą składać naukowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę – otrzymali stopień naukowcy doktora w ciągu ostatnich pięciu lat lub też otrzymają go do 30 czerwca 2015 r. Staże finansowane przez NCN mogą trwać od 12 do 36 miesięcy.

 

Z kolei w konkursie ETIUDA 3 o stypendia mogą ubiegać się osoby rozpoczynające karierę naukową, które przygotowują rozprawę doktorską odznaczającą się szczególną wartością naukową. W okresie pobierania stypendium lub w ciągu roku od zakończenia jego pobierania, naukowcy odbywają trwający od 3 do 6 miesięcy staż w zagranicznym ośrodku naukowym. NCN finansuje stypendium naukowe w wysokości 3 tys. zł miesięcznie oraz pokrywa koszty dojazdu i pobytu za granicą. W konkursie tym do zdobycia jest 10 mln zł.

 

"Zaprojektowaliśmy konkursy FUGA i ETIUDA tak, żeby młodzi zdolni naukowcy mogli spojrzeć na swoje badania z nowej perspektywy – z perspektywy zespołu doskonałych naukowców pracujących nad tym samym zagadnieniem na drugim końcu Polski lub za granicą. Mamy nadzieję, że dzięki naszym stażom i stypendiom polscy badacze będą mogli pochwalić się osiągnięciami na wysokim, światowym poziomie" – podkreślił przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński.

 

Wnioski we wszystkich trzech konkursach można składać do 16 marca 2015 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->