Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.01.2015 aktualizacja 09.01.2015

Studenci Politechniki Białostockiej konstruują nowego łazika marsjańskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Białostockiej konstruują kolejnego łazika marsjańskiego - #next, który zgłosili na zawody w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to piąty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) już trzy razy wygrali te zawody: w 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

Na tegoroczne zawody zgłosiły się cztery zespoły z Polski - informuje na swojej stronie internetowej towarzyszenie Mars Society Polska. Oprócz drużyny z Politechniki Białostockiej, swoje łaziki zarejestrowały politechniki: Wrocławska, Rzeszowska i Warszawska. Na stronie konkursu nie opublikowano jeszcze pełnej listy zgłoszonych drużyn.

Jak powiedział PAP prodziekan ds. promocji wydziału mechanicznego (PB) dr inż. Kazimierz Dzierżek, w tym roku organizatorzy zawodów zmienili zasady zgłaszania łazików, oprócz rejestracji, w drugim etapie trzeba przedstawić m.in. projekt łazika. Dodał, że dopiero to kwalifikuje łazika do zawodów.

Prace nad nowym łazikiem studenci rozpoczęli trzy miesiące temu, konstruuje go 10-osobowy zespół. Dzierżek mówił, że to nowa drużyna, niektórzy studenci wezmą udział w zawodach po raz pierwszy. Stąd też pomysł, aby nazwa łazika nie była związana z poprzednimi.

#next będzie też różnił się w samej konstrukcji - dodał Dzierżek. Jak mówił, bazując na wcześniejszych doświadczeniach starają się wyeliminować błędy z poprzednich łazików. Zmiana będzie m.in. w samej ramie robota. Ma być większa, bo - zaznaczył Dzierżek - dzięki temu łatwiej pokona przeszkody, z czym miał problemy Hyperion 2.

Obecnie testowane są poszczególne podzespoły łazika, cały na być gotowy w kwietniu. #next powstanie m.in. dzięki pieniądzom z resortu nauki z programu "Generacja przyszłości".

Zawody University Rover Challenge (URC) w tym roku zostaną rozegrane między 28 a 30 maja. W ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024