Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Teledetekcja na pomoc archeologom

17.01.2015 Archeologia, Historia i kultura

Układ pól w okolicy Cybulina, gm. Bobolice. Fot. W. Rączkowski.

Wczesnośredniowieczne kurhany, kamienne konstrukcje megalityczne, pozostałości stanowisk strzelniczych i okopów z II wojny światowej są wśród kilkunastu nowych stanowisk archeologicznych w Zachodniopomorskiem. Odkryto je dzięki zastosowaniu metod z zakresu archeologii nieinwazyjnej, która nie wymaga prowadzenia wykopalisk.

„Projekt jest pierwszą w historii polskich badań archeologicznych inicjatywą badawczą na Pomorzu łączącą najnowsze technologie teledetekcyjne, w tym lotnicze skanowanie laserowe oraz wysokorozdzielcze, wielospektralne zobrazowania satelitarne, a także badania geofizyczne i zdjęcia lotnicze” – mówi PAP dr Michał Pawleta, koordynator projektu z ramienia Instytutu Prahistorii (IP) UAM w Poznaniu.

 

Wyniki ogłoszono na półmetku projektu badawczego, który już na tym etapie doprowadził do istotnych ustaleń. Archeolodzy zastanawiali się, czy za pomocą metod nieinwazyjnych będą w stanie poszerzyć wiedzę na temat przeszłości rejonu nadleśnictwa Bobolice i Polanów. Skoncentrowano się zwłaszcza na obszarach leśnych, które podczas tradycyjnego rozpoznania archeologicznego – badań powierzchniowych, polegających na poszukiwaniu zabytków zalegających na powierzchni fragmentów naczyń ceramicznych czy dawnych narzędzi, rzadko kiedy kończą się sukcesem.

 

„Pozytywnym rezultatem dotychczasowych prac jest rozpoznanie i zinwentaryzowanie szeregu nowych stanowisk archeologicznych, ale również pozytywna weryfikacja wielu już nam znanych. Nasze metody sprawdziły się” – komentuje dr Pawleta.

 

Drugim celem projektu było określenie naukowej wartości samych metod i pozyskanych za ich pośrednictwem danych na rzecz konserwacji, zarządzania i ochrony dziedzictwa archeologicznego.

 

Projekt opiera się na zintegrowanym wykorzystaniu kilku metod. Najpierw naukowcy skorzystali z różnorodnych zobrazowań lotniczych i satelitarnych. Potem udali się w teren, gdzie przyjrzeli się wytypowanym miejscom, które zdaniem archeologów mogły być reliktami dawnej działalności człowieka. Następnie w co ciekawszych wykonali badania geofizyczne.

 

Badania realizowane są w ramach interdyscyplinarnego, dwuletniego projektu naukowego „Nieinwazyjne rozpoznanie potencjału zasobów archeologicznych rejonu Bobolic, woj. zachodniopomorskie”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biorą w nim udział naukowcy związani zawodowo z szeregiem ośrodków w Polsce: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ krf

Przykładowy numeryczny model grodziska wczesnośredniowiecznego – Kurowo, stan. 1. Dane z pomiarów ALS – zasób ISOK. Oprac. MGGP Aero

Przykładowy obraz PAN+MS z satelity Plejades z dnia 1 maja 2013 r. w postaci tzw. kompozycji standardowej. Widoczne zróżnicowanie powierzchniowe terenów rolniczych. Oprac. K. Osińska-Skotak

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi