Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
16.01.2015 aktualizacja 16.01.2015

Raport: błonnik w produktach roślinnych zmniejsza ryzyko zgonu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyjątkowo korzystna dla zdrowia jest dieta obfitująca w błonnik, bo zmniejsza ryzyko zgonu z powodu wielu różnych schorzeń – wykazały obserwacje prawie 1 mln osób, których wyniki opublikował „American Journal of Epidemiology”.

Dietetycy i lekarzy od wielu lat namawiają do tego, żeby spożywać jak najwięcej bogatych w błonnik warzyw i owoców oraz produktów zbożowych. Nie ulega on trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka, ale pełnią ważną rolę w prawidłowym jego funkcjonowaniu.

Potwierdza to najnowsza metaanaliza 17 badań na ten temat, którymi objęto 982 tys. 411 osób, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Wynika z niej, że te osoby, które spożywały najwięcej błonnika były o 16 proc. mniej narażone na zgon z powodu takich schorzeń jak zawały serca, udary mózgu, powikłania cukrzycy i nowotwory.

Różnica ta byłaby prawdopodobnie jeszcze większa, gdyby nie to, że w krajach najbardziej uprzemysłowionych spożycie błonnika jest mniejsze od tego, jakie zalecają specjaliści. Według U.S. Department of Agriculture, na każde 1000 kalorii spożywanych przez dorosłą osobę powinno przypadać co najmniej 16 g błonnika. Kobiety powinny zatem spożywać dziennie 25 g błonnika, a mężczyźni – 38 g.

Victoria Burley z University of Leeds, która nie uczestniczyła w badaniu, twierdzi, że w Europie i USA spożycie błonnika jest zdecydowanie zbyt małe. W Stanach Zjednoczonych powinno być aż dwukrotnie większe.

Brytyjska dietetyczka podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa, że błonnik zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze krwi, stężenie cholesterolu we krwi oraz glukozy i insuliny. Prawdopodobnie działa również przeciwzapalnie. Poza tym daje większe uczucie sytości, co chroni przed nadwagą i otyłością. „Wszystko to razem przekłada się na mniejsze ryzyko zgonu” – podkreśla.

Z ośmiu wykorzystanych w metaanalizie badań wynika, że zwiększenie dziennego spożycia błonnika o 10 g zmniejsza ryzyko zgonu o 10 proc. Według Burley, zwiększenie spożycia błonnika o 10 g dziennie nie jest trudne. Wystarczy dwa raz dziennie zjeść produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz dwukrotnie w ciągu dnia sięgnąć po warzywa i owoce.

Nie ma jednak pewności, czy to sam błonnik przedłuża życie. Burley podejrzewa, że poza nim przyczyniają się do tego również innego składniki pokarmowe, a także korzystny dla zdrowia styl życia, przede wszystkim wysiłek fizyczny. Wątpliwe jest również, czy równie korzystne działanie wykazuje błonnik stosowany w suplementach.

Jessica Shapiro z Montefiore Medicine Center w Nowym Jorku zaleca spożywanie urozmaiconych produktów roślinnych bogatych w błonnik, głównie świeże warzywa i owoce, w tym szczególnie rośliny strączkowe, a także produkty z pełnego ziarna, orzechy i nasiona. Powinno się je spożywać podczas każdego posiłku.

Błonnika nie zawierają ryby, mięso, jaja, mleko, oleje i inne produkty tłuszczowe. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024