Strona główna Aktualności
Przyroda

Rekordowa liczba nietoperzy zimuje w MRU

14.01.2015 Przyroda

Fot. Fotolia

38.594 nietoperze spędzają zimę w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w Lubuskiem. To absolutny rekord w 15-letniej historii monitoringu liczebności tych ssaków w tym największym z polskich zimowisk nietoperzy.

"Jest to wynik o 900 osobników wyższy niż dotychczasowy rekord dla tego obiektu i o 2 tys. wyższy od zeszłorocznego” - powiedział PAP we wtorek koordynator tegorocznego liczenia Michał Stopczyński.

 

Najliczniej w MRU zimuje nocek duży – ponad 29 tys. Drugim co do liczebności był nocek rudy (4,5 tys.), a następny nocek Natterera (3,5 tys). Najrzadsze to mroczki późne, nocki Bechsteina i nocki łydkowłose.

 

Chiropterolodzy wskazują, że wahania liczebności są naturalnym zjawiskiem – niekoniecznie muszą oznaczać jakieś zmiany na gorsze czy lepsze. Nie decyduje o nich pogoda, gdyż nie ma wpływu na mikroklimat w obiektach MRU.

 

Nocki duże, które dominują nad pozostałymi gatunkami zapadają w sen zimowy już przy pierwszych okresach ochłodzenia, dlatego ich liczba na zimowisku jest dość stabilna i w tym przypadku nietypowa pogoda jak na styczeń nie wpływa na wyniki liczenia.

 

Inne gatunki potrafią w tym czasie być wciąż aktywne i pojawiają się na zimowisku, gdy już naprawdę ostro ściśnie mróz i opuszczają zimowisko przy niższych temperaturach na zewnątrz – ich liczebność na zimowiskach jest bardziej zmienna. Łącznie w MRU stwierdzono w tym roku obecność dziewięciu gatunków.

 

„Podsumowując trzeba podkreślić, że najwyraźniej warunki panujące w MRU odpowiadają nietoperzom, bo ich liczba regularnie nieco wzrasta. Niektóre osobniki spotykamy wręcz dokładnie w tych samych miejscach, co w roku ubiegłym. Można to stwierdzić zwłaszcza w przypadku charakterystycznych osobników – nietypowo ubarwionych, z obrączkami czy np. charakterystycznie uszkodzonym uchem, które już znamy” - dodał Stopczyński.

 

Naukowcy nie mają wątpliwości, że świadczy to o niebywałej precyzji nietoperza w wyborze miejsca zimowania. Ich obserwacje wskazują, że spośród ponad 30 km korytarzy wybiera ten jeden konkretny, a wręcz dokładnie tę samą szczelinę czy niszę i wraca do niej przez kolejne lata.

 

Penetrując podziemia chiropterolodzy nie natknęli się na wiele martwych osobników, co niestety się zdarza na tak dużych zimowiskach.

 

„Mimo to apelujemy o powstrzymanie się przed eksploracją podziemi, jaskiń i obiektów, w których wiemy, że zimują nietoperze. Każde wybudzenie nietoperza ze snu zmniejsza jego szanse na dotrwanie do końca zimy. Podczas hibernacji czerpie on energię jedynie ze zgromadzonych zapasów w organizmie i jej nadmierne zużycie powoduję, że może jej za wcześnie zabraknąć” - podkreślił Stopczyński.

 

Podziemia rezerwatu przyrody „Nietoperek” oraz obiekty wolnostojące na obszarze Natura 2000 Nietoperek obejmują centralną część odcinka Frontu Fortecznego Łuku Odry i Warty zwanego popularnie Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym (MRU). Najczęściej znajdują tu schronienie nietoperze z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego oraz ze wschodnich Niemiec.

 

MRU to system korytarzy, tunelów i komór (o długości ponad 30 km) oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II wojny światowej. Panująca tam stała temperatura i wilgotność stwarzają nietoperzom idealne warunki do zimowej hibernacji. Pod względem liczebności nietoperzy podziemia te są pierwszym w Polsce i ósmym w Europie miejscem zimowania tych ssaków.

 

Od 1999 r. w MRU prowadzony jest pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim program ochrony tej unikatowej kolonii nietoperzy polegający m.in. na monitoringu liczebności nietoperzy w częściach podziemi objętych całkowitą ochroną oraz wykorzystywanych do działalności turystycznej oraz w obiektach naziemnych.

 

Akcję liczenia hibernujących nietoperzy przeprowadzono też w ostatnich dniach w podziemnym kanale burzowym w Olsztynie. W ocenie chiropterologów jest to drugie w kraju pod względem liczebności miejsce zimowania nietoperzy po rezerwacie Nietoperek.

 

Jak poinformował PAP koordynator akcji Leszek Koziróg, tej zimy zaobserwowano tam ok. 3,9 tys. nietoperzy. W zdecydowanej większości są to nocki Natterera, zauważono też nocki rude, gacki brunatne i nocki wąsatki.

 

"To rekordowo duża liczba hibernujących nietoperzy od czasu pierwszego liczenia w 2006 r. Jest to również największe znane w Polsce zimowisko nocków Natterera" - powiedział Koziróg.

 

Według chiropterologów miejskie systemy kanalizacji są najważniejszym typem zimowisk nietoperzy w północnej Polsce. Największe zimowiska tych zwierząt stwierdzono w kanałach burzowych Olsztyna, Piły i Koszalina. Zaobserwowano tam w sumie sześć gatunków nietoperzy, ale we wszystkich miejscach dominowały nocki Natterera.

 

Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowiska nietoperzy. Jedno znajduje się w podziemiach XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku. Dwa kolejne odkryto w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim. (PAP)

 

mmd/ mbo/ pz/

Tagi: nietoperze
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi