Strona główna Aktualności
Uczelnie

Najlepsze studenckie koła naukowe nagrodzone

14.01.2015 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Koło Naukowe Empiria ze Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie otrzymało tytuł Projektu Roku w konkursie StRuNa 2014. Nagrody dla najlepszych działań studenckich i doktoranckich przyznano we wtorek w Warszawie.

W konkursie StRuNa 2014 wyróżniono studentów i doktorantów, którzy tworzą zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody roku przyznano w pięciu kategoriach: projekt, koło, wyprawa, konferencja oraz opiekun. Nazwa StRuNa to skrót utworzony z pierwszych liter słów St-udencki Ru-ch Na-ukowy. Konkurs jest od 2011 roku organizowany przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom”, to już jego czwarta edycja.

 

"Nie ma nic ciekawszego w życiu niż bycie naukowcem" - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch i żartował: "Można zarabiać dużo pieniędzy i można się stać bogatym biznesmenem, ale co to za życie...". Zaznaczał, że dopiero praca naukowca to niesłychana przygoda życiowa. Zwracał uwagę działaczy kół studenckich, że możliwości, przed jakimi stoją teraz, na początku ich kariery, są naprawdę olbrzymie.

 

W najbardziej prestiżowej kategorii - Projekt Roku - nagrodę przyznano Kołu Naukowemu Empiria z SWPS w Sopocie za "Warsztat Badacza". Jedna z koordynatorek tego wydarzenia Małgorzata Osowiecka wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w ramach projektu studenci SWPS mieli szansę uczestniczyć w cyklu spotkań dotyczących naukowej psychologii. Uczestnicy zajęć dowiadywali się m.in. jak napisać artykuł naukowy, jak przygotować wystąpienie na konferencję, czy jak pisać wnioski grantowe. Wśród innych działań Koła Naukowego Empiria było uczestniczenie w Tygodniu Zdrowia Psychicznego.

 

"Staraliśmy się łamać tematy tabu związane z zaburzeniami psychicznymi" - skomentowała przewodnicząca KN Empiria, Beata Błażejewicz. Poza tym członkowie koła brali udział w Dniach Mózgu, Światowym Dniu Walki z Anoreksją.

 

W kategorii Koło Naukowe Roku nagrodę otrzymało Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przewodniczący koła Tomasz Kowalski w rozmowie z PAP powiedział, że członkowie jego koła zajmowali się ostatnio badaniami kultury i sztuki Hanzy. "Hanza, jako zrzeszenie średniowieczne miast europejskich dała początek pewnemu nurtowi w kulturze europejskiej" - mówił Kowalski. Przyznał, że chcąc zrozumieć to, co działo się w Toruniu za czasów Państwa Zakonu Krzyżackiego, musimy poznać mechanizmy, które zachodziły w północnych Niemczech. Tym właśnie zajmowało się jego koło naukowe.

 

W kategorii Konferencja Roku nagrodę główną otrzymało Studenckie Towarzystwo Naukowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za organizację 10. Warszawskiego Międzynarodowego Kongresu Medycznego (Warsaw International Medical Congress). W kategorii Wyprawa Roku nagrodzono Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej za projekt "Studenci UAM bez granic". Koło organizowało m.in. wyprawę do Tanzanii. W kategorii Opiekun Roku nagrodę otrzymała dr Iwona Pirogowicz za wspieranie SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

 

Twórca konkursu StRuNa, Robert Pawłowski zaznaczył, że koła nagradzane są za wartość naukową ich działań, za trwale mierzalne efekty oraz za użycie środków adekwatnych do efektów. Pawłowski zaznaczył, że do opinii publicznej udaje się przebić najwyżej kołom, które konstruują np. łaziki, sondy, pojazdy ekologiczne. "Ale to jeszcze nie jest cały świat kół naukowych" - zaznaczył Pawłowski i zwracał uwagę na znaczenie działań podejmowanych także przez koła istniejące np. na kierunkach medycznych czy humanistycznych.

 

W konkursie nagradzano przedsięwzięcia naukowe studentów i doktorantów przeprowadzone między 1 października 2013 roku a 30 września 2014 roku. Do czwartej edycji konkursu wpłynęły 202 zgłoszenia. (PAP)

 

lt/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi