22.05.2019
PL EN
16.01.2015 aktualizacja 16.01.2015

Prof. Rachoń laureatem Medalu im. Ignacego Mościckiego

Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 31.05.2010 Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 31.05.2010

Prof. Janusz Rachoń, specjalista z zakresu syntezy organicznej, został laureatem Medalu im. Ignacego Mościckiego. Odznaczenie przyznaje Polskie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej.

Medal im. Ignacego Mościckiego wręczany jest od 2000 roku. Do tej pory otrzymało go dziesięciu profesorów. Jak informuje Politechnika Gdańska, Medal zostanie wręczony podczas 58. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 21-25 września 2015 r.

Prof. Janusz Rachoń był rektorem Politechniki Gdańskiej i senatorem VII kadencji. Obecnie kieruje Katedrą Chemii Organicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Jest specjalistą z zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu – syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Bada mechanizmy reakcji.

Na swoim koncie ma kilkanaście patentów oraz kilka wdrożonych technologii, w tym opracowane oryginalne technologie leków. Za swoją działalność naukową i wdrożeniową otrzymał prestiżowe nagrody i odznaczenia m.in. dwie Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP (2005 i 2014 rok).

Medal im. Ignacego Mościckiego odlany jest w brązie. Na awersie znajduje się portret Ignacego Mościckiego i data jego urodzin oraz śmierci. Na rewersie umieszczony jest napis Polskie Towarzystwo Chemiczne, jego logo, rok oraz nazwisko osoby, której przyznano medal. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. profesorowie: Józef Obłój, Kazimierz Kałucki i Marian Taniewski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019