Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
16.01.2015 aktualizacja 16.01.2015

Analog kurkuminy pomocny w leczeniu alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Analogowa postać kurkuminy może zostać niebawem wykorzystana w leczeniu choroby Alzheimera – wynika z badań naukowców opublikowanych w magazynie „Journal of Alzheimer Disease”.

Badacze z Uniwersytetu Vanderbilt (USA) oraz Uniwersytetu Shiga (Japonia) przekonują, że analogowa postać kurkuminy – FMeC1 – może okazać się użyteczna w terapii chorób mózgu, w tym choroby Alzheimera.

"Zaletą FMeC1 jest fakt, że jest to związek perfluorowany, którego rozmieszczenie może być monitorowane w sposób nieinwazyjny, dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Kurkumina posiada bardzo prostą strukturę chemiczną, więc skonstruowanie wersji analogowej tego związku nie jest drogie” – zaznacza Wellington Pham, jeden z badaczy.

Już wcześniej wykazano, że kurkumina – związek występujący w kurkumie – posiada właściwości pomagające walczyć z procesem gromadzenia się blaszek beta-amyloidowych prowadzącym do zanikania neuronów w mózgach pacjentów cierpiących na alzheimera. Niestety na przeszkodzie w stosowaniu leków zawierających kurkuminę stanęła bariera krew-mózg.

"Jedną z trudności napotykanych w trakcie leczenia choroby Alzheimera jest niemożność przekroczenia bariery krew-mózg. Bariera ta została zaprojektowana przez nasz organizm, żeby zapobiec przenikaniu do mózgu toksycznych cząsteczek, które mogłyby uszkodzić neurony. Jednak jest to też naturalna bariera dla cząsteczek stworzonych w celach terapeutycznych" – tłumaczy Pham.

Na szczęście naukowcy zaproponowali właśnie nowe rozwiązanie. Postanowili dostarczać leczniczy związek, podobny pod względem budowy do kurkuminy, w postaci aerozolu.

"W ten sposób lek jest wdychany i bez problemu dostaje się do mózgu” – mówi Pham.

„W naszym badaniu na transgenicznych myszach cierpiących na alzheimera wykazaliśmy, że dostarczenie kurkuminy do kory mózgowej i rejonów hipokampalnych jest bardziej efektywne przy zastosowaniu aerozolu niż dożylnych zastrzyków” – dodaje badacz. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024