Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.01.2015 aktualizacja 16.01.2015

12 mln zł na szkolenia inżynierów z energetyki jądrowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

12 mln zł na zagraniczne staże i szkolenia w zakresie energetyki jądrowej przeznaczy w 2015 roku resort nauki. Dzięki temu 120 młodych inżynierów z całej Polski będzie szkoliło się w tej dziedzinie w prestiżowych ośrodkach zagranicznych.

"Zapewnienie wysoko wykwalifikowanych kadr stanowi jeden z priorytetów rządowego programu polskiej energetyki jądrowej, dlatego wspieramy kształcenie fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) na swojej stronie internetowej.

Młodzi inżynierowie, doktoranci oraz absolwenci studiów pierwszego stopnia m.in. energetyki jądrowej, inżynierii jądrowej, inżynieria bezpieczeństwa w zakresie energetyki jądrowej, ochrony środowiska i innych pokrewnych kierunków ścisłych i technicznych.

Już w pierwszej połowie 2015 roku wyruszą oni w 30- 40-osobowych grupach na kilkutygodniowe staże i szkolenia. Nabytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu energetyki jądrowej będą przekazywać na macierzystych uczelniach i instytutach naukowych, jako tzw. edukatorzy.

Nabór uczestników odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym uczelnia zakwalifikuje kandydatów według własnych kryteriów, w drugim wybrani przez komisję konkursową kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną do MNiSW.

Chęć udziału w programie uczelnie mogą zgłaszać do 30 stycznia. Do 27 lutego powinny zaś przekazać listy kandydatów do udziału w szkoleniach. Następnie rekomendowani przez macierzyste jednostki kandydaci mają czas na rejestrację w elektronicznym systemie rekrutacyjnym, który zostanie uruchomiony od 28 lutego 2015 r.

"Konkurs na szkolenia w zakresie energetyki jądrowej wpisuje się we wspieranie kształcenia nowoczesnych kadr dla gospodarki, które realizujemy już m.in. poprzez Program TOP 500 Innovators oraz Brokerzy Innowacji" - czytamy na stronie internetowej resortu nauki.

Szkolenia realizowane są w ramach projektu systemowego MNiSW „Stworzenie i wdrożenie systemu szkoleń i staży w zakresie energetyki jądrowej i technologii eksploatacji oraz rozpoznawania zasobów gazu łupkowego”, który finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). W tym roku, oprócz specjalistów z energetyki jądrowej, MNiSW wyśle na szkolenia zainteresowanych doskonaleniem umiejętności w zakresie technik wydobycia gazu łupkowego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024