Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
20.01.2015 aktualizacja 20.01.2015

Archeologia Bydgoszczy na nowej wystawie czasowej

Fot. Wojciech Woźniak Fot. Wojciech Woźniak

Zabytki związane z kulturą duchową i materialną Bydgoszczy i bydgoszczan w okresie późnego średniowiecza i czasów nowożytnych można obejrzeć na nowej wystawie czasowej w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ekspozycja potrwa do końca lutego br.

Prezentowane odkrycia pochodzą z badań, których intensyfikacja nastąpiła od ostatnich lat XX wieku, wraz ze wzmożoną działalnością budowlaną na terenie miasta. Dzięki temu archeolodzy nie tylko odkryli relikty dawnej zabudowy, ale także pozyskali nowe informacje umożliwiające odtwarzanie dziejów Bydgoszczy, począwszy od jej początku, wiązanego z wczesnośredniowiecznym grodem. Na nowej wystawie ukazano przez pryzmat znalezisk archeologicznych zagadnienia dotyczące życia codziennego, kultury duchowej, systemu obronnego miasta oraz niektórych obiektów infrastruktury dawnej Bydgoszczy (np. wodociągów).

Wśród najciekawszych zabytków prezentowanych na ekspozycji są kafle piecowe zdobione motywami geometrycznymi, roślinnymi i scenami przedstawiającymi polowanie czy postać gryfa, zestaw obuwia skórzanego, noże z okładzinami rękojeści z kości i brązu oraz ozdoby w postaci kolii i bransolet z paciorków szklanych.

Zdaniem kuratorów ekspozycji na uwagę zasługują też kłódki i klucze wykonane z żelaza dodatkowo pokrywane miedzią, co zapewne miało podnosić ich walor estetyczny, ale też chronić przed szybką korozją. Kombinacja skrzydełek i długości kluczy oraz mechanizmy kłódek nie ustępują współczesnym rozwiązaniom – przekonują organizatorzy wystawy.

Prezentowany zbiór zabytków ma przybliżyć życie bydgoszczan, zmieniające się mody i upodobania, od późnego średniowiecza (XIV wiek) aż po okres nowożytny (koniec XIX wieku).

Część wystawy poświęcono kondycji fizycznej, zdrowotnej dawnych bydgoszczan. Dzięki zaprezentowanym wynikom ekspertyz szczątków kostnych można dowiedzieć się o chorobach, jakie nękały dawnych mieszkańców Bydgoszczy. Były wśród nich gruźlica, kiła, a nawet nowotwory. Na wielu kościach widoczne są również zmiany pourazowe, zwykle (ale nie zawsze) wyleczone.

Ekspozycja „Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle badań archeologicznych” powstała dzięki współpracy z bydgoską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu oraz bydgoskimi archeologami, zrzeszonymi w Sekcji Archeologicznej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Jej kuratorami są Jolanta i Józef Łosiowie.

Wystawę można odwiedzić w budynku Białego Spichrza – Zbiory Archeologiczne na Wyspie Młyńskiej przy ul. Mennica 2 w Bydgoszczy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024