Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.01.2015 aktualizacja 26.01.2015

Ze wsparciem łatwiej wytrwać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łatwiej schudnąć, rzucić palenie czy więcej się ruszać, jeśli to samo postanowienie podejmuje partner - potwierdza pismo „Jama Internal Medicine”.

Wyniki wielu wcześniejszych badań wskazywały, że postawa partnera wywiera znaczny wpływ na zdrowie i zachowanie. Osoby żyjące w szczęśliwym związku są mniej narażone na choroby serca, a i wyniki leczenia nowotworów są u nich lepsze. Nie było jednak jasne, czy ludzie naśladują korzystne dla zdrowia zachowania partnera, czy może wiążą się z kimś w podobnym stanie zdrowia.

Brytyjskie badania specjalistów z londyńskiego University College objęły ponad 3700 par w wieku 50 i więcej lat. Wybrano mężczyzn i kobiety wykazujących niezdrowe zachowania – palących, otyłych lub unikających wysiłku fizycznego.

Naukowcy śledzili zachowanie tych osób w ciągu czterech lat odnotowując, czy którekolwiek z partnerów postanowiło rzucić palenie, odchudzić się lub stać bardziej aktywnym.

Gdy jedna osoba z pary zmieniała styl życia na zdrowszy, druga częściej dokonywała podobnych zmian w swoim życiu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mieli średnio trzy razy większe szanse na wytrwanie w powziętych postanowieniach, jeśli do ich realizacji przyłączał się partner. Na przykład palacze dwa razy częściej rzucali palenie, jeśli ich partner był niepalący, ale jeśli partner również palił i też postanowił rzucić palenie, udawało się to 10 razy częściej. Także wysportowany partner zwiększał szansę na podjęcie ćwiczeń, jednak znacznie większy efekt miało podjęcie ćwiczeń przez partnera spędzającego wcześniej czas głównie na kanapie.

Autorzy badań nie ustalili, czy pożycie z kimś, kto prowadzi niezdrowy tryb życia może zaszkodzić. Uważają natomiast, że kierowanie zaleceń zdrowotnych do par a nie do pojedynczych osób może znacznie zwiększać skuteczność różnego rodzaju kampanii. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024