05.06.2020
PL EN
23.01.2015 aktualizacja 23.01.2015

Odszedł prof. Leszek Stoch, wybitny mineralog i ceramik z AGH

Fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH Fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Środowisko akademickie pożegnało w piątek zmarłego 20 stycznia, wybitnego mineraloga i chemika, laureata m.in. tzw. polskiego Nobla - prof. Leszka Stocha. Naukowiec pracował przez wiele lat na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Uroczystości pogrzebowe utytułowanego uczonego odbyły się w Wieliczce.

Prof. Stoch był mineralogiem, chemikiem i ceramikiem, specjalistą w dziedzinie technologii szkła, inżynierii materiałowej, surowców mineralnych i analizy termicznej.

Począwszy od lat studiów przez kolejne pół wieku związał się z AGH. Przez wiele lat pracował na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, a w latach 1984-1990 - był dziekanem tego wydziału. W 2011 r. uczelnia nadała mu godność Profesora Honorowego AGH. W ostatniej dekadzie wykładał też w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie.

Badania nad szkłami specjalnymi, w tym o właściwościach bioaktywnych, oraz przemianami strukturalnymi zachodzącymi w szkłach (nanokrystalizacja), przyniosły prof. Stochowi w roku 1998 nagrodę Fundacji Nauki Polskiej (tzw. Polski Nobel) w dziedzinie nauk technicznych.

Profesor Stoch wniósł istotny wkład w rozwój krajowego środowiska naukowego, tworząc Polskie Towarzystwo Ceramiczne, był też głównym inicjatorem i założycielem Polskiego Towarzystwa Kalorymetrii i Analizy Termicznej, a także Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego i jego Sekcji Minerałów Ilastych. Towarzystwa te weszły w skład odpowiednich międzynarodowych organizacji naukowych. Należał do kilku Komitetów Naukowych PAN. W 1995 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

Jego rodzinna miejscowość - Bobowa w Małopolsce, w której przyszedł na świat 6 czerwca 1931 roku, nadała mu tytuł Honorowego Obywatela.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020