Strona główna Aktualności
Uczelnie

Rozstrzygnięto konkurs NCN i NCBR -TANGO

04.02.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

Prawie 40 mln zł otrzymają laureaci programu TANGO, którego wyniki ogłoszono w środę. To konkurs Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla zespołów badawczych, które chcą wprowadzić na rynek innowacje.

TANGO to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W programie finansowane może być np. tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

 

"Współpraca między dwoma agencjami: NCN i NCBiR to świetny przykład nowoczesnego i kompleksowego wsparcia nauki – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Udało nam się stworzyć mechanizm, który obejmuje cały proces tworzenia innowacji od etapu badań podstawowych, po komercjalizację. Tylko taki sposób myślenia o badaniach i rozwoju przełożyć się może na postęp i rozwój gospodarczy naszego kraju".

 

W pierwszym konkursie programu TANGO dofinansowanie w wysokości prawie 40 mln zł otrzyma 48 najlepszych spośród 210 zgłoszonych projektów. W jednym z wyróżnionych projektów opracowywany ma być np. manipulator ze sztucznymi muskułami pneumatycznymi, inny z projektów dotyczy wdrożenia nowej technologii eko-klejenia materiałów kompozytowych w meblarstwie, a kolejny z wybranych zespołów chce wprowadzić na rynek system do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych.

 

"W Narodowym Centrum Nauki finansujemy obecnie blisko 9000 projektów z zakresu badań podstawowych. Wyniki wielu z nich są niezwykle ciekawe i stanowią dobry punkt wyjścia do dalszych prac badawczo-rozwojowych. TANGO to taki łącznik między dwoma światami – mamy nadzieję, że pomoże przekuć pierwsze pomysły na pożyteczne rozwiązania i produkty, z których będziemy mogli skorzystać jako całe społeczeństwo" – mówi dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Z kolei dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski komentuje: "Wspierając innowacyjne projekty naukowców sami musimy być innowacyjni i wprowadzać nowatorskie rozwiązania, które pozwolą jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać potencjał polskiej nauki. Współpraca NCN i NCBR, przy jednoczesnym zaangażowaniu przedsiębiorców to szansa na szybsze wdrożenie wyników przełomowych badań do praktyki gospodarczej".

 

W programie TANGO wnioski oceniane były w dwóch etapach przez zespół ekspertów powołany wspólnie przez NCN i NCBR. O środki finansowe w wysokości nawet 1,25 mln zł mogły ubiegać się jednostki naukowe, centra naukowe PAN oraz centra naukowe uczelni. W przypadku zakwalifikowania projektu do realizacji fazy badawczej (B+R) wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości minimum 15 proc. wartości wsparcia otrzymanego na zadania badawcze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: b r , mnisw , ncbr , ncn , tango
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi