Strona główna Aktualności

Blisko 171 milionów złotych na badania od Narodowego Centrum Nauki

08.02.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

122 naukowców z całej Polski otrzymało niemal 171 milionów złotych na badania podstawowe w trzech konkursach Narodowego Centrum Nauki. Za otrzymane pieniądze naukowcy będą m.in. poszukiwali przyczyn dysleksji, markerów chorób nowotworowych, przyjrzą się eurolektowi, czyli unijnej odmianie języka polskiego.

We wszystkich trzech konkursach złożono 920 wniosków, zaś finansowanie otrzymało 13,3 proc. spośród nich.

 

W konkursie MAESTRO 6 nagrodzono 14 projektów, których kierownicy zrealizują badania za ponad 45 mln zł. Nagrodzeni będą się zajmowali m.in. poszukiwaniem przyczyn dysleksji, badaniem struktur trudnych układów białkowych z użyciem nowych metod spektrometrii mas i poszukiwaniu markerów chorób nowotworowych. Najwyższe finansowanie w konkursie MAESTRO 6, bo blisko 4 mln zł zdobył projekt pt. "OGLE-IV: Największy Przegląd Zmienności Nieba", kierowany przez prof. Andrzeja Udalskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

O finansowanie w programie mogli się starać doświadczeni naukowcy, którzy chcą zrealizować pionierskie badania naukowe, np. interdyscyplinarne, ważne dla rozwoju nauki lub wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Efektem ich badań mogą być istotne odkrycia naukowe. Wskaźnik sukcesu, czyli stosunek liczby wniosków zakwalifikowanych do liczby wszystkich wniosków złożonych w MAESTRO 6 wyniósł prawie 9 proc.

 

51 projektów nagrodzono w konkursie HARMONIA 6. Zwycięzcy otrzymają w sumie blisko 53 mln zł. Wśród nagrodzonych nich znalazł się m.in. projekt obejmujący udział w utrzymaniu, zbieraniu i analizie danych eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN; prace nad znaczeniem reprezentacji wizualnych i gestów w rozumowaniu dedukcyjnym oraz badania nad przywracaniem funkcji mózgu u myszy drogą przeszczepów neuronalnych. Najwyższe finansowanie w konkursie zdobył projekt pt. CDKG/Ph1: czy istnieje uniwersalny mechanizm regulujący stabilność genomu u traw? kierowany przez prof. Roberta Hasteroka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – na jego realizację NCN przekaże blisko 2 mln zł.

 

W konkursie HARMONIA Narodowe Centrum Nauki wspiera projekty realizowane w ramach współpracy międzynarodowej, które nie są współfinansowane ze środków zagranicznych. Polscy naukowcy wnioskują tu o finansowanie badań realizowanych bezpośrednio we współpracy z partnerem z zagranicznej jednostki naukowej, w ramach programów lub inicjatyw obejmujących więcej krajów oraz z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Wskaźnik sukcesu w konkursie HARMONIA 6 wyniósł 14,5 proc.

 

W ramach konkursu SONATA BIS 4 NCN sfinansuje 57 projektów, których wartość wynosi blisko 73 mln zł. Projekt o największym budżecie sięgającym 2 mln zł, będzie realizowany przez dr. Rafała Czajkowskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jego zespół będzie pracował nad rolą kory retrosplenialnej w pamięci przestrzennej i nawigacji. Inni laureaci będą zajmować się m.in. genetyką ekologiczną sikory bogatki w nowym, długoterminowym badaniu populacyjnym; eurolektem, czyli unijną odmianą języka polskiego i jej wpływem na polszczyznę urzędową czy też kwantowym przetwarzaniem danych.

 

Głównym celem projektów finansowanych w konkursie SONATA jest stworzenie nowego zespołu naukowego, złożonego z badaczy nieposiadających jeszcze habilitacji lub tytułu profesora. Wskaźnik sukcesu w konkursie SONATA BIS 4 wyniósł 13,8 proc.

 

"W ocenie wniosków przykładamy szczególną wagę do jakości proponowanych badań i ich znaczenia dla rozwoju dyscypliny. Ważne jest, by waga naukowa projektów miała znaczenie globalne, co oczywiście nie oznacza, że sama ich tematyka nie może dotyczyć lokalnych problemów związanych na przykład z historią, geografią czy geologią Polski, a także naszą kulturą lub problemami społecznymi polskich wsi i miast" – podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania są dostępne na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi