Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
16.02.2015 aktualizacja 16.02.2015

Archeologia II wojny światowej w Kostrzynie nad Odrą

Fot. K. Socha Fot. K. Socha

Ślady krwawych walk między czerwonoarmistami i Niemcami o Kostrzyn nad Odrą z marca 1945 roku odkryli w czasie wykopalisk badacze z Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Stowarzyszenia Eksploracji „Perkun" z Poznania.

Jak wyjaśnia PAP Krzysztof Socha z kostrzyńskiego muzeum, w ostatnich dniach przebadano fragment transzei położonej przy dawnym Renneplatz – jednym z placów dawnego Kostrzyna.

„Okazało się, że transzeja posłużyła po zakończeniu walk w 1945 roku za śmietnisko oraz za miejsce pochówku dla poległych żołnierzy. Na kilkumetrowym odcinku odnaleźliśmy przemieszane szczątki ok. 16 żołnierzy, zarówno niemieckich, jak i czerwonoarmistów oraz cywili” – opowiada archeolog. Możliwe, że ludzkie szczątki wcześniej spalono. Wiele kości nosi ślady oddziaływania ognia, część z nich jest zwęglona.

Szczątkom towarzyszyły fragmenty umundurowania i przedmioty osobiste poległych, w tym radziecki medal za odwagę, Krzyż Hiszpanii – wysokie odznaczenie przyznawane za walki w Hiszpanii w 1939 roku. Przedmioty trafiły do muzealnej kolekcji. Dzięki odkryciu siedmiu nieśmiertelników możliwe będzie zidentyfikowanie ofiar.

„Badania archeologiczne utrudniał wszechobecny gruz ceglany, granitowe kostki brukowe, kamienie oraz elementy uzbrojenia przemieszane razem z bezładnie leżącymi szkieletami” – relacjonuje Socha.

Oddzielną kategorię znalezisk w rowie stanowią elementy wyposażenia lazaretu, który znajdował się w czasie wojny w nieodległym zamku. Wśród nich badacze natknęli się na miednice, naczynia chirurgiczne, garnki, agrafki, szczypczyki, nożyczki, fiolki z morfiną oraz pozostałości bandaży i innych przedmiotów, wykorzystywanych przy opatrywaniu rannych.

Naukowcy przypuszczają, że szczątki ludzkie zostały wrzucone do rowu przez osoby, które po wojnie sprzątały teren Starego Miasta. Dalsze prace na szerszą skalę będą kontynuowane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024