Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.02.2015 aktualizacja 23.02.2015

Połączenie ponad dyscyplinami nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie było dotąd w Polsce tak dużego interdyscyplinarnego laboratorium. Od 2015 roku w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie specjaliści z zakresu fizyki, chemii, fotowoltaiki, elektroniki i innych dyscyplin naukowych będą ramię w ramię pracować nad przyszłościowymi rozwiązaniami.

"Nie tylko badacze, ale i przedsiębiorcy mogą korzystać z tej infrastruktury” - zapewnił w rozmowie z PAP Mariusz Wielec, prezes utworzonej przez Politechnikę Warszawską spółki CEZAMAT PW.

Uczeni będą tu rozwijać bezprzewodowe sieci czujników (ang. Wireless Sensor Networks – WSN) wraz z potrzebnymi do ich budowy materiałami, technologiami i komponentami. Techniki komunikacji bezprzewodowych mogą wpływać na to, żeby żyło nam się lepiej, bezpieczniej i sprawniej. CEZAMAT zamierza stać się wiodącym ośrodkiem badań i rozwoju w tej dziedzinie. Sieci są podstawą koncepcji „Internetu rzeczy” (Internet of Things). Jest to koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komunikujących sensorów. Użycie tego typu sieci w szerokiej skali wpłynie na podniesienie jakości życia w wielu jego obszarach.

"Konstrukcja tego laboratorium wymusi współpracę przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Razem będą szukać praktycznych zastosowań dla swoich wyników. Dotychczas często uczeni pracowali nad danym rozwiązaniem w ramach badań podstawowych z jednej dziedziny. Opracowane przez nich rozwiązania grzęzły. CEZAMAT sprawi, że te rozwiązania będą rozwijane w sposób interdyscyplinarny, aż po konkretne wdrożenia. Centrum wypełni lukę między dziedzinowymi badaniami podstawowymi, a tym, czego tak naprawdę dotąd przemysł potrzebował od nauki: zebraniem wyników dziedzinowych w jedną całość i doprowadzeniem do ich komercjalizacji” - uważa kierownik projektu Mariusz Wielec.

Projekt Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wart jest ok. 380 mln złotych, z czego aż 355 mln. zł pochodzi z dofinansowania przekazanego przez Unię Europejską za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze zostały przeznaczone na infrastrukturę dla interdyscyplinarnych badań, przede wszystkim na budowę unikalnego laboratorium.

Nowy budynek buduje właśnie Politechnika Warszawska, a konsorcjum współtworzą Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytut Techniki Elektronowej oraz cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Fizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki i Instytut Wysokich Ciśnień.

Jak podkreśla Mariusz Wielec, nie tylko badacze, ale i przedsiębiorcy mogą korzystać z tej infrastruktury. Przede wszystkim przychodząc do specjalnej komórki w strukturze nowopowstającego budynku i przedstawiając problem, dla którego potrzebują rozwiązania.

„Będą spotkania, konferencje, a osoby bezpośrednio odpowiedzialne za relacje z przemysłem poprowadzą przedsiębiorców +za rękę+ w kontaktach z naukowcami. Aby przełamać bariery w komunikacji pomiędzy środowiskami, planujemy też wykorzystanie komplementarnej infrastruktury, jaką PW buduje na terenie kampusu centralnego - jest to Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. Druga ścieżka współpracy to wspólne projekty badawcze, które będą się kończyć konkretnym rozwiązaniem. Spółka, której stuprocentowym właścicielem jest Politechnika Warszawska będzie mogła być konsorcjantem w takich przedsięwzięciach” – mówi prezes CEZAMAT-u.

Władze Politechniki uznały, że spółka to najlepszy sposób zarządzania taką infrastrukturą. Przede wszystkim znacznie przyspiesza proces decyzyjny. Uczelnia może utrzymać kontrolę nad jej działalnością, a jednocześnie maksymalnie uprościć zarządzanie infrastrukturą i kontakty z przedsiębiorcami.

„Dotąd przedstawiciele firm rozmawiali z profesorem, sprawa trafiała do dziekana, rektora, potem na senat, trwało to tak długo, że z punktu widzenia przedsiębiorcy był to proces zupełnie nieefektywny. A firmy potrzebują rozwiązań w krótkim czasie. My już pod koniec 2016 r. będziemy mieć konkretne rozwiązania” – zapowiada Mariusz Wielec.

CEZAMAT to platforma integrująca badaczy pracujących nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Będą tu prowadzone badania nad np. technologiami dla sprzętu elektronicznego, telefonów, komputerów, procesorów. Kolejne obszary badań to fotonika, optoelektronika, fotoogniwa, nowe materiały półprzewodnikowe i kompozytowe, nanorurki. Dzięki powstającej infrastrukturze badawczej w ramach CEZAMAT-u możliwe będzie prowadzenie prac nad walorami perowskitów w fotowoltaice, grafenem, obudowami i integracją 3D, systemami heterogennymi, pozyskiwaniem energii z otoczenia i jej magazynowaniem, sieciami sensorów, detektorami, obrazowaniem i spektroskopią, holografią. Rozwijana będzie komunikacja bezprzewodowa, systemy informacyjne, czyli przetwarzanie i analizowanie danych, projektowanie analogowe i cyfrowe, a także internet rzeczy, czyli bezprzewodowe sieci czujników.

Laboratorium Centralne zlokalizowane będzie na terenie należącym do Politechniki Warszawskiej przy ulicy Poleczki 19, oprócz tego powstaną laboratoria środowiskowe zlokalizowane u konsorcjantów. Dofinansowanie przekazane zostało na budowę Laboratorium Centralnego, jak i na wyposażenie pozostałych. Projekt rozpoczął się w 2008 r., a kończy w 2015 roku.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024