Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
18.02.2015 aktualizacja 18.02.2015

Popularnonaukowa publikacja o handlu w średniowiecznej Polsce

Targi, jarmarki i odpusty parafialne były najważniejszymi wydarzeniami w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie można m.in. przeczytać w najnowszej książce, która jest zapisem wykładów wygłoszonych w czasie X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w 2014 r.

Książka ukazała się wspólnym nakładem Starostwa Powiatowego w Słupcy i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, które są jednocześnie jednymi z wielu organizatorów lądzkiego festiwalu.

Na zbiór składa się pięć rozdziałów. Otwiera go wykład profesora Zbyszko Górczaka omawiający początki targów i jarmarków w średniowiecznej Europie oraz ich znaczenie dla rozwoju ówczesnej gospodarki. O tym, że handel był jednym z podstawowych zajęć wikingów przypomina prof. Władysław Duczko. Z kolei prof. Krzysztof Bracha podjął temat słowiańskiego święta „stado”, które odbywało się w czasie zbliżonym do kościelnych Zielonych Świątek. Jego reliktowe przeżytki autor dostrzega również we współczesnym folklorze. Tym samym znajduje dowód ciągłości niektórych tradycji festynowych, ale odbywających się już w zmienionej formie.

Ostatnie dwa teksty, których autorami są prof. Piotr Boroń i dr Tadeusz Szczurek, opisują środki płatnicze stosowane przez dawnych Słowian przy zawieraniu transakcji handlowych. Oprócz monet, rolę taką mogły pełnić inne przedmioty, często nie mające zastosowania w codziennych zajęciach – przekonują naukowcy.

Ląd w powiecie słupeckim, miejsce, w którym od dziesięciu lat odbywają się latem festiwale, odegrał znaczącą rolę w dziejach Polski. Od X wieku istniał tam gród, który był świadkiem narodzin polskiej państwowości. Pod koniec XII wieku w Lądzie powstał klasztor cystersów, który uważany jest za najstarsze opactwo tego zgromadzenia w Polsce. Dzięki współpracy naukowców, muzealników, samorządowców oraz lokalnych aktywistów, narodziła się koncepcja corocznej imprezy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym w tym miejscu. Wśród najważniejszych punktów programu są wystawy, koncerty muzyki dawnej bądź inspirowanej folklorem słowiańskim, pokazy filmów, spektakle teatralne, inscenizacje historyczne, prezentacje dawnych rzemiosł i walk oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także wykłady popularnonaukowe, których zapis tradycyjnie ukazuje się drukiem.

Książkę pt. „Targi, jarmarki i odpusty” można nieodpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Publikacja ukazała się pod redakcją dr. Michała Brzostowicza, dr. Maciej Przybyła i Jacka Wrzesińskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024