Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Uroczyste otwarcie kolejnej części świątyni Hatszepsut

21.02.2015 Archeologia, Historia i kultura

Na pierwszym planie - Ołtarz Słoneczny. Fot. M. Jawornicki

W niedzielę 22 lutego odbędzie się uroczyste otwarcie zrekonstruowanego przez Polaków Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut w Egipcie – poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Świątynia Hatszepsut uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie nekropolii tebańskiej obok Luksoru. Zbudowano ją w XV wieku p.n.e. u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari ku czci jednej z niewielu kobiet władających Egiptem. Budowla, która częściowo została wykuta w skale, składa się z trzech tarasów połączonych rampami i zwieńczonych portykami.

 

Polskie prace przy rekonstrukcji Górnego Tarasu świątyni Hatszepsut rozpoczęto w latach 60. XX w., jeszcze pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Obecnie misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański.

 

To wspólna, interdyscyplinarna praca kilku pokoleń archeologów konserwatorów i architektów umożliwiła rekonstrukcję Górnego Tarasu, do którego należą oddawane właśnie dla ruchu turystycznego pomieszczenia Kompleksu Kultu Solarnego. Do osiągnięć polskich badaczy należy przywrócenie dawnego wyglądu tej części świątyni, odtworzenie funkcji jego pomieszczeń, a także wyjaśnienie chronologii ich powstania. "Podjęto także próbę zrekonstruowania pierwotnego wyglądu dziedzińca Ołtarza Słonecznego. Przypuszcza się, że mogły się na nim znajdować stół ofiarny i dwa obeliski" – czytamy w przesłanym komunikacie.

 

Kompleks Kultu Solarnego to grupa pomieszczeń usytuowanych w północnej części Górnego Tarasu, na którą składają się: Kaplica Słońca Nocnego, Dziedziniec Ołtarza Słonecznego oraz kaplica Anubisa. Jak wyjaśniają naukowcy, to tam oddawano cześć Amonowi-Ra, a także Ra-Horachty i Atumowi-Amonowi – reprezentującym dwa inne aspekty solarnego bóstwa. Kaplica Słońca Nocnego położona jest we wschodniej części kompleksu, co odzwierciedla ideę zmartwychwstania Słońca na wschodnim horyzoncie po nocnej podróży barką przez Zaświaty. Zilustrowaniu tej nocnej podróży poświęcona była dekoracja rzeźbiarska kaplicy. Część, w której znajduje się ołtarz, zgodnie z egipskim zwyczajem zlokalizowano na dziedzińcu pod gołym niebem, tak by życiodajne promienie mogły docierać tam bez przeszkód. Kapłani wchodzili po schodach na szczyt ołtarza by złożyć Słońcu ofiary – uważają badacze.

 

Oficjalnym organizatorem uroczystości otwarcia jest Ministerstwo Starożytności Egiptu we współpracy ze Stacją CAŚ UW w Kairze, przy udziale Ambasady RP. Ze względu na znaczenie zabytku dla dziedzictwa światowego i rangę wydarzenia udział w tym wydarzeniu zapowiedział minister Starożytności Egipskich dr. Mahmud Eldamty, premier Rządu Egiptu, minister Turystyki oraz gubernator Luksoru. Stronę polską reprezentować będą Michał Murkociński - Ambasador RP, dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW oraz dyrektor Stacji w Kairze, dr Zbigniew E. Szafrański.

 

W październiku zeszłego roku w Internecie ruszyła strona internetowa Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. W witrynie można m.in. zapoznać się z realizowanymi w obrębie obiektu projektami, bazą danych odkrytych zabytków oraz historią działań naukowców.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Ogólny widok na zrekonstruowany dziedziniec. Fot. M. Jawornicki

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->