Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.03.2015 aktualizacja 03.03.2015

NASA przedstawiła kolejne zdjęcia Ceres

Dwa zdjęcia Ceres wykonane przez sondę Dawn w dniu 12 lutego 2015 r. z odległości 83 tysięcy kilometrów od obiektu. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA Dwa zdjęcia Ceres wykonane przez sondę Dawn w dniu 12 lutego 2015 r. z odległości 83 tysięcy kilometrów od obiektu. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

W stronę Ceres leci amerykańska bezzałogowa sonda Dawn i wkrótce znajdzie się na orbicie wokół tej planety karłowatej. Sonda zaczęła już wykonywać zdjęcia. NASA zaprezentowała niedawno kilka takich fotografii.

Zdjęcia wykonywane przez sondę Dawn przedstawiają coraz więcej szczegółów powierzchni Ceres. Jeszcze niedawno były to tylko rozmazane plamy, a teraz widać kratery oraz tajemnicze białe obszary. Pokazane przez NASA zdjęcia zostały wykonane w połowie lutego z odległości 83 tys. kilometrów od Ceres. Rozdzielczość tych fotografii wynosi 7,8 kilometra na piksel.

Wejście sondy na orbitę wokół Ceres ma nastąpić 6 marca. Naukowcy będą badać skład chemiczny i budowę obiektu, a także przyjrzą się dokładniej kraterom i innym strukturom na powierzchni.

Sonda ma już na swoim koncie badania innego obiektu z głównego pasa planetoid – Westy, którą badała w latach 2011 i 2012. Ceres i Westa to największe obiekty pasa planetoid. Ceres dzierży pozycję numer jeden, a Westa to numer dwa pod względem średnicy obiektów.

Planeta karłowata (1) Ceres znana jest od 1 stycznia 1801 roku, kiedy to została odkryta przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Przypisanie jej do różnych kategorii obiektów Układ Słonecznego zmieniało się w kolejnych latach. Początkowo nazywano ją planetą, później planetoidą, a od 2006 roku oficjalnie należy do kategorii obiektów zwanych planetami karłowatymi, które są zbyt małe na to, aby być planetami, ale wyróżniają się wielkością spośród planetoid. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024