Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
03.03.2015 aktualizacja 03.03.2015

Pierwszy konkurs o stypendium im. Leszka Kołakowskiego

PAP © 2015 / Piotr Polak PAP © 2015 / Piotr Polak

Pierwszy konkurs o Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego ogłosiła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Na nagrodę mogą liczyć uczeni o wybitnym dorobku w zakresie historii idei i filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 r. Wysokość stypendium wynosi 90 tys. zł.

Roczne stypendium mogą otrzymać zarówno naukowcy z Polski, jak i z zagranicy. Konkurs będzie organizowany raz na dwa lata i prowadzony w trybie nominacji. Kandydatów do konkursu zgłaszają imiennie zaproszeni uczeni z całego świata. Nominacje w pierwszym konkursie będą przyjmowane do 30 czerwca br.

"Ustanowienie stypendium jest wyrazem chęci uhonorowania dorobku prof. Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych umysłów drugiej połowy XX wieku, a także promowania polskiej myśli filozoficznej na świecie. Sprzyjać temu mają mechanizmy konkursowe – międzynarodowa Kapituła oraz międzynarodowy tryb nominacji kandydatów, którzy będą zgłaszani przez wybitnych uczonych z całego świata" – wyjaśnia prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w komunikacie przesłanym PAP przez FNP.

Wyboru laureata dokonuje Kapituła, w której skład wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie: prof. Rémi Brague z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium i L’Université Paris I Panthéon-Sorbonne w Paryżu, prof. Wolf Lepenies z Freie Universität w Berlinie, prof. Mark Lilla z Columbia University w Nowym Jorku, Sir Noel Malcolm z All Souls College w Oksfordzie, prof. Steven Nadler z University of Wisconsin-Madison w USA, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Karol Tarnowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wybierając laureata stypendium, Kapituła będzie analizować dorobek naukowy kandydatów oraz ich plany badawcze na najbliższych 12 miesięcy.

Stypendium jest finansowane ze środków własnych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w tym ze środków ustanowionego w tym celu Funduszu im. Prof. Leszka Kołakowskiego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024