Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
10.03.2015 aktualizacja 10.03.2015

Cenne odkrycie archeologiczne koło Sanoka

Fot. Dariusz Szuwalski Fot. Dariusz Szuwalski

Bransoletę z III wieku p.n.e. wykonaną z brązu znaleziono w miejscowości Pakoszówka pod Sanokiem (woj. podkarpackie). Ozdoba ta jest jednym z cenniejszych zabytków związanych z Celtami, odkrytych w tym regionie – poinformował PAP Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Naukowców poinformował o odkryciu przypadkowy znalazca. Bransoleta zachowała się fragmentarycznie. Jak stwierdził archeolog, na razie trudno ustalić okoliczności, w jakich ozdoba dostała się do ziemi. Uwagę naukowców zwraca fakt, że została odkryta w formie rozczłonkowanej – być może przed zakopaniem celowo ją zniszczono.

Archeolodzy wiedzą z wcześniejszych badań, że w okolicy wsi Pakoszówka istniała starożytna osada celtycka. W zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku znajdują się już inne zabytki z tego okresu – głównie ułamki naczyń ceramicznych, fragment szklanej bransolety i złota moneta. „Być może właścicielka bransolety wywodziła się z osady, której ślady zarejestrowano w tej samej miejscowości” – przypuszcza Kotowicz.

Jak wyjaśnia archeolog, Celtowie pojawili się w dorzeczu Sanu około połowy III w. p.n.e. Przybyli tam zza Karpat, znad Górnej Cisy.Zdaniem części badaczy region Podkarpacia zamieszkiwać miało plemię Anartofraktów wspomniane przez Ptolemeusza i Juliusza Cezara.

Celtowie byli wojowniczym ludem, który w I tysiącleciu p.n.e. rozprzestrzenił się w miejsca tak odległe, jak zachodnie krańce Europy (Półwysep Iberyjski), a nawet do Azji Mniejszej. Za ich kolebkę uważa się obszar w dorzeczu górnego Renu, Dunaju i Menu.

Celtowie zasłynęli błyskotliwymi podbojami - termin „Celt” w swym podstawowym rozumieniu oznacza „wojownika”. Prawdopodobnie był używany już przez samych Celtów dla wychwalania własnych sukcesów, czyli podbojów. Celtowie byli pionierami zastosowania żelaza w Europie. Metal ten odgrywał w ich życiu ważną rolę. Zbiorową fantazję rozbudza do dziś elita tego ludu, do której należeli druidzi. Była to wysoce wyedukowana klasa społeczna, trudniąca się medycyną i różnego rodzaju formami nauki, a także prawdopodobnie czynnościami kultowymi.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024