Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
12.03.2015 aktualizacja 12.03.2015

Naukowcy z IFJ PAN zapraszają na swój spektakl "Gwiezdny Pył"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

O tym, jak fascynujące są tajemnice przyrody, chcą przekonać widzów fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, którzy przygotowują spektakl "Gwiezdny pył". Pokaz planowany jest na 20 marca w Krakowie. Darmowe zaproszenia do odebrania od 13 marca.

Czy fizyka może zachwycać? Twórcy spektaklu „Gwiezdny Pył” uważają, że tak. Informują, że w ich refleksyjno-filozoficznej opowieści doświadczenia na żywo przeplatają się z inspirującymi sekwencjami filmowymi. \"Podczas tej wielkiej podróży w otchłanie Wszechświata widzowie przekonają się, jak bardzo wiedza dotyczy ich samych\" - zapowiadają wydarzenie organizatorzy. Spektakl powstał z okazji 60-lecia istnienia IFJ PAN. W widowisku - oprócz prób opowiedzenia o fizyce - podejmuje się także próbę przybliżenia osiągnięć instytutu.

\"Gwiezdny Pył\" to widowisko z cyklu „Fizyka – największe widowisko Wszechświata”. Autorem scenariusza i reżyserem jest dr hab. Jerzy Grębosz. W spektaklu wystąpią - oprócz autora spektaklu - również dr hab. Andrzej Horzela, a także inż. Paweł Janowski.

Spektakl odbędzie się 20 marca 2015 roku o godzinie 12.30 w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków przy ul. M. Konopnickiej 17. Bezpłatne wejściówki dla publiczności będą do odbioru od 13 marca w punktach InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11.

\"Gwiezdny pył\" to nie pierwszy spektakl autorstwa Jerzego Grębosza. Badacz w latach 90. napisał komediowy scenariusz spektaklu „Duch Fizyki” na kanwie fikcyjnych przygód młodego Mikołaja Kopernika. Spod ręki fizyka wyszedł też scenariusz widowiska science-fiction „Klątwa Newtona”, w którym mowa była m.in. o dualizmie korpuskularno-falowym, czasoprzestrzeni, a także newtonowskim i kwantowym obrazie świata. Dr Jerzy Grębosz stworzył też, wspólnie z dr. hab. Bogdanem Fornalem, scenariusz przedstawienia w konwencji talk-show pt. \"Czy człowiek może zrozumieć Wszechświat?\". Dwaj naukowcy prowadzili w nim dyskurs o źródłach fizyki i kamieniach milowych jej rozwoju.

W tym roku przypada 60. rocznica utworzenia w Krakowie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Instytut - jak zaznaczają jego przedstawiciele - zajmuje wysoką światową pozycję zarówno w dziedzinie badań podstawowych, jak i rozlicznych zastosowań metod jądrowych w medycynie, fizyce środowiska, energetyce czy inżynierii materiałowej.

W IFJ PAN od 2011 roku prowadzona jest terapia protonowa oka, a jesienią w instytucie uruchomione ma być Centrum Cyklotronowe Bronowice – jedyne w Europie Wschodniej miejsce, gdzie pacjenci onkologiczni będą mogli skorzystać z niezwykle skutecznej terapii protonowej, a fizycy z całego świata prowadzić badania naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024