Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
25.03.2015 aktualizacja 25.03.2015

W kwietniu na UW Międzynarodowy Turniej Fizyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci fizyki z różnych części świata staną ze sobą w szranki podczas 7. Międzynarodowego Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament). Przez 5 dni członkowie drużyn prowadzić będą na Uniwersytecie Warszawskim debaty naukowe i przekonywać będą o swojej racji. Turniej zaczyna się 6 kwietnia.

Międzynarodowy Turniej Fizyków, to organizowane od 2009 roku zawody drużynowe, kierowane do studentów studiów I i II stopnia.

W tym roku w zawodach Polskę reprezentować będzie zespół z UW. O wygraną zawalczą ze studentami ze Szwecji, Danii, Singapuru, Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Iranu, Szwajcarii i Rosji.

Każda drużyna składa się z 6 uczestników, którzy mają pół roku, aby zapoznać się z 17 zagadnieniami, na które nie ma odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać może zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów może być rozważany jako niezależny projekt badawczy.

W tym roku studenci zastanawiają się m.in. nad pytaniami, dlaczego wstążka skręca się, kiedy przeciągnie się po niej ostrzem nożyczek, jakie są typowe trajektorie ruchu balonu z powietrzem, dlaczego mokry asfalt jest ciemniejszy od suchego, albo dlaczego z butelki z piwem uderzonej dnem innej butelki wydostaje się gejzer piwnej piany.

Jak przypomniano na stronie UW, turniej odbywa się w formie tzw. pojedynków, czyli debat naukowych, podczas których uczestnicy prezentują rozwiązanie danego problemu fizycznego lub fizyczno-technicznego.

W każdym pojedynku biorą udział trzy drużyny. Jedna z nich prezentuje swoje rozwiązanie problemu, druga - wciela się w rolę oponenta, który m.in. wyszukać ma nieścisłości w rozumowaniu rywali, a trzecia drużyna - pełni rolę recenzenta, który oceni i podsumuje dyskusję nad danym problemem. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. Każda z drużyn ma szanse wcielić się w różnych turniejach w różne role. Trzy lub cztery najwyżej punktowane w eliminacjach drużyny uczestniczą w finałowej rozgrywce. Wygrywa ten zespół, który najlepiej zaprezentuje wyniki eksperymentów i obroni je.

Międzynarodowy Komitet Organizacyjny umożliwił Polsce organizację turnieju w nagrodę za zdobycie wicemistrzostwa świata w 2013 roku.

Celem rozgrywek jest nie tylko naukowa rywalizacja, ale także integracja z rówieśnikami i międzynarodowa wymiana doświadczeń.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024