Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
27.03.2015 aktualizacja 27.03.2015

Najstarszy przypadek raka piersi sprzed 4,2 tys. lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Hiszpańscy badacze natrafili na najstarszy dotąd odkryty przypadek raka piersi sprzed 4,2 tys. lat – informuje Reuters powołując się na ministra starożytności Egiptu Mamdouha Eldamaty’ego.

Wskazuje na to badanie kości należących do dorosłej kobiety, jakie znaleziono w nekropolii Qubbet el-Hawa w Elefantynie na południu Egiptu. Chowano tam notabli i członków ich rodzin.

Do niedawna wydawało się, że nowotwory są chorobą współczesnej cywilizacji. Badacze coraz częściej jednak znajdują dowody na to, że choroba ta zdarzała się również w przeszłości, także w czasach starożytnych.

Brytyjscy badacze w 2014 r. odkryli w jednej ze świątyń w Sudanie szkielet sprzed 3 tys. lat, w którym natrafiono na pozostałości przerzutów raka do kości. Niektóre nowotwory, takie jak rak piersi, w stanie zaawansowanym wywołują tego rodzaju przerzuty.

Hiszpańscy badacze z Uniwersytetu w Jaén podejrzewają, że tak też było w przypadku kobiety z czasów VI dynastii (ok. 2345-2181 p.n.e.), na której szkielet natrafiano w Elefantynie; jest to wyspa na rzece Nil poniżej pierwszej katarakty (współcześnie stanowi część miasta Asuan).

Minister Mamdouh Eldamaty powiedział, że zmiany w kościach, jakie zbadano wskazują na przerzut wywołany rakiem piersi.

Wykopaliska w nekropolii Qubbet el-Hawa prowadzone są od kilku lat. Realizowane są kompleksowo, gdyż poza archeologami uczestniczą w nich również badacze innych specjalności, m.in. antropolodzy.

Zaleziono tam ponad 20 mumii oraz grobowce wykute w skale nazywane Grobowcami Książąt. Dzięki skanowaniu ścian w przestrzeni trójwymiarowej odczytano dokładnie hieroglify.

Szkielet kobiety z przerzutami raka piersi odkryto w komorach nekropoli, które wcześniej nie były penetrowane. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024