Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
30.03.2015 aktualizacja 30.03.2015

Ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka płuca i jelita grubego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aktywność fizyczna w średnim wieku zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuca i jelita grubego, lecz nie na raka prostaty - informują naukowcy, których wnioski publikuje pismo "JAMA Oncology".

Badania potwierdziły także, że regularne ćwiczenia zwiększają przeżywalność pacjentów po zdiagnozowaniu nowotworu.

Naukowcy z Uniwersytetu Vermont (USA) objęli badaniami blisko 14 tys. mężczyzn. W latach 1971-2009 analizowano sprawność fizyczną i wydolność oddechową uczestników podczas testów na bieżni. Raka prostaty zdiagnozowano u 1310 mężczyzn, raka płuca u 200, a raka jelita grubego u 181.

W przypadku panów o wysokiej wydolności oddechowej ryzyko zachorowania na raka płuca po 65. roku życia było o 55 proc. niższe, a ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - o 44 proc. niższe w porównaniu z panami o niskiej wydolności. Aktywność fizyczna nie miała natomiast związku z ryzykiem raka gruczołu krokowego. Wysoka wydolność oddechowa była ponadto związana z niższym o 32 proc. ryzykiem zgonu wśród pacjentów ze wszystkimi trzema rodzajami nowotworów oraz niższym o 68 proc. ryzykiem zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Choć zależność pomiędzy wydolnością oddechową a chorobami układu krążenia jest dobrze udokumentowana, znacznie mniej uwagi poświęcano wpływowi aktywności fizycznej na ryzyko rozwoju raka. Dalsze badania powinny pomóc określić poziom aktywności fizycznej, który pomaga zapobiegać nowotworom - komentuje autorka badań dr Susan G.Lakoski.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024